Dobra znajomość języków obcych bardzo ułatwia życie. Umiejętność sprawnego posługiwania się językiem angielskim jest ważna zwłaszcza, gdy w perspektywie masz wyjazd za granicę, awans lub egzamin na studia. Jednak nawet bez tego często przychodzi taki moment, w którym uznajemy, że nadszedł czas, by nauczyć się angielskiego. Proces ten wcale nie musi być żmudny i długotrwały. Istnieje wiele sposobów na to, by nauka była przyjemna i skuteczna. Warunkiem jest jednak systematyczność. W tym artykule podpowiemy, co zrobić, by szybko nauczyć się języka angielskiego i ugruntować zdobytą wiedzę.
Język angielski – jak zacząć?
Odpowiedź na to pytanie niektórym pewnie wyda się zaskakująca, ale by zacząć uczyć się języka, wystarczy po prostu zrobić pierwszy krok. Tylko jeden. Po nim przyjdzie następny i kolejny. Tym pierwszym krokiem może być sięgnięcie po anglojęzyczną książkę, włączenie audycji radiowej po angielsku lub zapisanie się na kurs. Tak naprawdę język angielski otacza Cię każdego dnia. Kwestia rozpoczęcia nauki sprowadza się zatem do podjęcia decyzji i utrzymania tego postanowienia.
Język angielski – jak się uczyć samemu? – Najważniejsze zasady
Receptą na to, jak się szybko nauczyć języka angielskiego, jest trzymanie się ogólnych zasad i skorzystanie z doświadczeń poprzedników. Owe zasady brzmią następująco:
- Utrzymuj motywację – w chwilach zwątpienia pamiętaj o nadrzędnym celu nauki angielskiego (więcej o tym poniżej).
- Wyłącz rozpraszacze – jeżeli akurat nie wykorzystujesz radia lub telewizji do nauki języka, wyłącz je. Skupienie jest bowiem niezbędne do efektywnej nauki języka obcego. Ciągłe sprawdzanie postów na portalach społecznościowych nie sprawi, że szybciej osiągniesz kolejny poziom.
- Wyznaczaj sobie realne cele – stosuj metodę małych kroków. Nic nie zniechęca bardziej niż cel, którego nie będzie można (lub będzie to bardzo trudne) osiągnąć. Zamiast zakładać, że nauczysz się 200 słówek dziennie, zacznij od 20.
- Ucz się systematycznie – nauka języka angielskiego to ciągłe powtarzanie przyswojonego materiału. Jeśli zabraknie powtórek, szybko zapomnisz to, czego się do tej pory nauczyłeś.
- Nie porównuj się z innymi – być może ktoś znajomy nauczył się języka błyskawicznie. Tobie jednak idzie wolniej. Nie zrażaj się tym, każdy ma przecież inne tempo nauki, a liczy się ostateczny efekt.
- Łącz metody – nie trzymaj się tylko jednego, ulubionego sposobu nauki. Łączenie mówienia, słuchania i pisania przynosi najlepsze efekty.
Angielski – jak się uczyć? – Metody przyswajania wiedzy
Część osób stosunkowo szybko traci motywację, uważając, że proces nauki jest nudnym zajęciem. Właściwe nastawienie może przyspieszyć osiągnięcie kolejnego poziomu znajomości języka. A zatem. Język angielski – jak się szybko nauczyć?
- Słuchaj jak najwięcej wypowiedzi w języku angielskim – słuchanie jest najbardziej naturalnym sposobem oswajania się z językiem. Każdy z nas będąc dzieckiem, właśnie w taki sposób zapamiętywał słówka, konstrukcje gramatyczne i akcent języka, którym się posługujemy. W przypadku języka obcego mechanizm jest podobny.
- Czytaj anglojęzyczne książki, artykuły i portale – w księgarniach oraz internecie znajdziesz mnóstwo materiałów dostosowanych do różnych poziomów znajomości języka. Czytanie po angielsku sprawi, że zaczniesz myśleć po angielsku. W ten sposób utrwalisz również pisownię. Czytaj publikacje dostosowane do Twojego aktualnego poziomu. Zbyt ambitne teksty potrafią skutecznie zniechęcić.
- Oglądaj filmy i seriale w oryginale bez polskich napisów – z czasem spostrzeżesz, że rozumiesz coraz więcej treści.
- Zmień język w telefonie lub w przeglądarce internetowej na angielski – w ten sposób otoczysz się bodźcami stymulującymi mózg do nauki języka. Dzięki temu możesz podnosić swoje kwalifikacje w każdej sytuacji.
- Zrób sobie listę 1000 najważniejszych słów (niezbędnych w codziennej komunikacji) – Twoja lista może zawierać pojedyncze słowa i całe zwroty. Opanowanie kilkuset słów już na początku nauki umożliwi łatwiejsze przyswojenie kolejnego materiału.
- Ucz się całych fraz, a nie tylko pojedynczych słówek – język angielski jest bardzo bogaty w wyrażenia. Zdania zazwyczaj składają się z tych właśnie fraz, a nie tylko z pojedynczych słówek. Poznając wyrażenia, dowiesz się też, w jakim kontekście należy ich używać oraz z czym można je łączyć.
- Zamiast wkuwać reguły, zapamiętuj wzory konstrukcji – nie wkuwaj suchych reguł. To mało efektywne. Zamiast tego, warto skupić się na zapamiętaniu schematów. Znajomość wyjątków przyjdzie z czasem.
- Ucz się tematycznie – staraj się poznawać słowa i frazy z jednej dziedziny, później kolejnej i kolejnej. Będzie to dużo łatwiejsze niż przyswojenie chaotycznej zbieraniny słówek dotyczących wszystkiego.
- Rozmawiaj jak najwięcej – praktyka czyni mistrza. Mów jak najwięcej, a utrwalisz pewne konstrukcje gramatyczne, zapamiętasz konteksty, w jakich należy używać poszczególne słowa, poprawisz wymowę itp. Dobrym pomysłem będzie spotkanie z native speakerem. W ten sposób możesz osłuchać się z prawidłowym akcentem i poznać potoczne słownictwo.
- Ucz się poprzez zabawę – sięgaj po quizy językowe, gry komputerowe, bajki edukacyjne itp. Każdy kontakt z językiem angielskim jest na wagę złota.
- Jeśli masz możliwość, wyjedź za granicę – jeśli nie uda Ci się wyjechać do kraju anglojęzycznego z programem Erasmus, spróbuj zorganizować zagraniczny kurs, lub wyjedź do pracy albo na wakacje. W ten sposób maksymalnie zanurzysz się w język, co pozwoli naturalnie przyswajać nowe słowa i konstrukcje.
Nauka języka obcego – skąd czerpać motywację?
Jeśli zadajemy sobie pytanie, jak się uczyć języka angielskiego, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że kluczowa jest motywacja. Jeśli w tej materii wystąpią braki – wszelkie próby przyswojenia języka będą stratą czasu. Intensywna nauka jest efektywna, gdy jasno sprecyzujesz jej cel. Aby go określić, odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego chcesz nauczyć się angielskiego?
Odpowiedzi są różne. Może to być chęć zdobycia konkretnej pracy lub uzyskania awansu, otrzymanie certyfikatu językowego, możliwość wyjazdu na studia za granicę. Nazwanie celu i stałe pamiętanie o nim jest najlepszą formą utrzymania wysokiego poziomu motywacji w nauce języka angielskiego. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z usług lektora. Już sam fakt współpracy (z de facto obcą osobą) motywuje do osiągania postępów i nieodpuszczania w chwilach zwątpienia.
Nauka języka angielskiego w domu – najczęstsze błędy
Jeśli Twoje próby przyswojenia języka angielskiego okazały się nieskuteczne, być może przydarzyły Ci się popularne pomyłki. Sprawdź, jakie błędy są popełniane najczęściej. Dzięki naszemu poradnikowi z łatwością unikniesz ich w przyszłości.
- Niewłaściwe określenie swojego poziomu znajomości języka – jeśli zaczniesz od zbyt niskiego poziomu, łatwo możesz się znudzić, za wysoki natomiast szybko zniechęca. Warto rzetelnie podejść do sprawdzenia swojego aktualnego poziomu i dostosować materiały tak, by nauka była rozwojowa.
- Słaba motywacja – musisz stale pamiętać o tym, dlaczego chcesz nauczyć się angielskiego. Jeśli o tym zapomnisz, może doprowadzić się to do kolejnego punktu.
- Zbyt szybkie poddanie się – niepowodzenia mogą zniechęcać. Jeśli do tego dochodzi słaba motywacja, łatwo odpuścić. Myśl o niewielkich sukcesach i pamiętaj o tym, co czeka Cię na końcu tej drogi.
- Brak systematyczności – postaraj się wykształcić nawyk codziennego sięgania po materiały z angielskiego. Najlepiej o tej samej godzinie. W przyswajaniu języka bardzo ważna jest powtarzalność.
- Nauka bez utrwalania wiedzy – możesz szybko wykuć na pamięć wiele nowych słów, ale jeśli nie dasz sobie czasu na utrwalenie tych informacji, zapomnisz to wszystko w ciągu kilku dni.
Samodzielna nauka angielskiego – od czego zależy ostateczny efekt?
Efekt może różnić się u poszczególnych osób. Dla jednych język angielski okaże się łatwy do przyswojenia, dla innych nauka będzie ciężką przeprawą. Na większość czynników decydujących o efektywności nauki języka, masz jednak wpływ, toteż niezwykle istotne jest samozaparcie i systematyczność.
Język angielski – jak się uczyć samemu? – Czynniki decydujące o sukcesie.
- Czas poświęcony na naukę – im więcej, tym lepiej. Ważna jest regularność. Dlatego lepsze efekty uzyskasz, przeznaczając na naukę 20 minut każdego dnia niż 3 godziny raz w tygodniu.
- Systematyczność – nie warto szukać wymówek. 15-20 minut znajdzie każdy.
- Utrwalanie – samo wykucie nowych słówek nie wystarczy. Czas poświęcony na utrwalanie dotychczasowej wiedzy z pewnością zaprocentuje.
- Metoda nauki – ma olbrzymie znaczenie. Jeśli skupisz się wyłącznie na podręcznikach, proces przyswajania wiedzy będzie zdecydowanie dłuższy niż wtedy, gdy posiłkować się będziesz też anglojęzycznymi materiałami (książki, filmy, muzyka, audycje, artykuły).
- Indywidualne predyspozycje – mowa tu zwłaszcza o zdolności do podtrzymania motywacji, czy łatwości przyswajania wiedzy. Niektóre osoby mają szczególny talent do języków obcych. U innych, nauka będzie wymagała większego nakładu pracy.
Język angielski – dlaczego warto?
Język angielski bez wątpienia należy do światowej czołówki języków najczęściej stosowanych do komunikacji. Używany jest w świecie nauki, biznesu i dyplomacji. Z uwagi na to, że angielski jest uniwersalnym językiem, służącym do porozumiewania się na każdej szerokości i długości geograficznej, jego dobra znajomość przyda się zarówno w podróży, jak i przy podjęciu studiów za granicą.
Nawet jednak nie ruszając się z miejsca zamieszkania, może się okazać, że znajomość języka angielskiego na poziomie choćby komunikatywnym jest tym, czego będzie od nas wymagać pracodawca. Świat bardzo się skurczył, a współpraca biznesowa często wykracza poza ramy lokalnego rynku. W dużych korporacjach sytuacja wygląda zgoła inaczej. Tam znajomość języka angielskiego na wysokim poziomie często jest warunkiem koniecznym.
Kolejnym czynnikiem przemawiającym za szybką nauką języka obcego jest proces przyswajania wiedzy sam w sobie. Wszak wzbogaca on także inne kompetencje, które wykorzystasz później w innych dziedzinach życia.
Autor wpisu
Adam