Język niemiecki – gdzie jest używany?

7 listopada, 2022
Autor: Adam

Język niemiecki – gdzie jest używany?

Większość osób odpowiadających na to pytanie powiedziałoby, że język niemiecki używany jest w zasadzie tylko w Niemczech i Austrii. W dobie popularności angielskiego wydaje nam się, że język niemiecki stopniowo zanika. Tym bardziej zaskakujący jest fakt, że w 42 krajach na całym świecie, znaleźć można ludzi posługujących się niemieckim, jako językiem ojczystym. Jak to możliwe? Już wyjaśniamy. Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi informacjami.

Dowiesz się z nich, gdzie mówi się po niemiecku oraz w jakich krajach język ten ma status urzędowego. Zapraszamy do lektury!

Język urzędowy niemiecki – w jakich krajach?

Niemiecki jest najczęściej używanym językiem ojczystym w Unii Europejskiej. W kilku krajach ma on status języka urzędowego.

Poniżej umieściliśmy listę państw, w których niemiecki jest przynajmniej jednym z oficjalnych języków urzędowych.

  • Niemcy;
  • Austria;
  • Lichtenstein;
  • Belgia – jeden z 3 języków;
  • Szwajcaria – jeden z 4 języków;
  • Luksemburg – jeden z 3 języków;
  • Włochy (regionalnie) – obok włoskiego niemiecki jest oficjalnym językiem urzędowym w Górnym Trydencie.

Co zrozumiałe, najwięcej niemieckojęzycznych użytkowników znaleźć można w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. W kraju nad Łabą posługuje się nim około 95% ludności, w Austrii jest to 89%, a w Szwajcarii niemieckim posługuje się na co dzień 65% populacji.

W Lichtensteinie niemiecki jest jedynym urzędowym językiem, a ogół ludności może pochwalić się płynną mową. Inaczej sytuacja wygląda w Belgii i Luksemburgu, gdzie pomimo faktu, że język niemiecki ma oficjalny status urzędowego, mowa ta została zdominowana przez pozostałe języki: francuski, luksemburski i niderlandzki.

Ciekawostką jest, że niemiecki nie jest oficjalnym językiem tylko w krajach europejskich. Do roku 1990 niemiecki obok afrikaans był językiem urzędowym w Namibii. Po tej dacie został on jednak wyparty przez język angielski. W te chwili niemiecki ma tam status języka narodowego.

Chcesz wiedzieć ile kosztuje twoje Tłumaczenie? Sprawdź za Darmo!

Nie zostawiaj niczego przypadkowi, kiedy chodzi o Twoje tłumaczenia.
W Biurze Tłumaczeń Advance oferujemy bezpłatne, niezobowiązujące wyceny dla wszystkich naszych potencjalnych klientów.

Przyjmujemy zamówienia tłumaczeń 24/7
Otrzymaj wycenę nawet w 25 min!

Gdzie mówi się po niemiecku?

To jednak nie wszystko. Język niemiecki na świecie jest bowiem używany nie tylko w krajach, w których ma on oficjalny status. Szacuje się, że łącznie na kuli ziemskiej jest około 130 milionów osób, dla których niemiecki jest językiem ojczystym. Gdyby prześledzić mapę, szybko okazałoby się, że chodzi o 42 kraje rozsiane po całym globie. Łącznie znajduje się w nich 7,5 miliona rodzimych użytkowników języka niemieckiego.

Język niemiecki na świecie – przykłady

  • USA – jest to kraj w zasadzie złożony z imigrantów, w którym swoje niemieckie korzenie wskazuje ponad 45 milionów osób. 1,4 miliona z nich deklaruje niemiecki, jako swój język ojczysty.
  • Rosja – żyje tu około 800 tysięcy ludzi o niemieckich korzeniach. Wielu z nich wciąż mówi po niemiecku.
  • Namibia – ten afrykański kraj, który do niedawna używał niemieckiego, jako języka urzędowego, może się pochwalić populacją namibijskich Niemców na poziomie 20 tysięcy osób. Dla tych ludzi niemiecki jest językiem ojczystym.
  • Rumunia – według szacunków sprzed kilku lat, w tym europejskim kraju mieszkało ponad 36 tysięcy osób, deklarujących, że niemiecki jest dla nich językiem ojczystym.

Prócz tego stosunkowo duże populacje używające języka niemieckiego, spotkać można w innych krajach, spośród których wymienić warto choćby Francję, Brazylię, Kanadę, Argentynę, Australię, Kazachstan, Holandię, Wielką Brytanię, Paragwaj, Chile, Hiszpanię, Węgry, Meksyk, Izrael, Republikę Południowej Afryki oraz Czechy.

Język niemiecki na świecie – podsumowanie

Powyższe dane jasno wskazują, że język niemiecki wciąż jest bardzo popularny na różnych długościach i szerokościach geograficznych. Jego znajomość to nie tylko spełnienie kaprysu, ale realna umiejętność, dzięki której z łatwością można nawiązywać kontakty prywatne i biznesowe. Niemiecki obok angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego czy chińskiego, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych języków na świecie. Popularność w Polsce język ten zawdzięcza niewątpliwie bliskości Niemiec (a co za tym idzie łatwości podejmowania współpracy, organizacji wyjazdów itp.) oraz uwarunkowaniom historycznym.

Autor wpisu

Adam

Wpisy blogowe

Zobacz wszystkie wpisy

3 kwietnia, 2024 Advance MK

Profesjonalne tłumaczenia sprawozdania niezależnego biegłego rewidenta z badania.

W dzisiejszym, dynamicznie rozwijającym się świecie finansów i audytu, dokładność i wiarygodność przekładów [...]
Czytaj więcej

2 kwietnia, 2024 Advance MK

Jak wybrać najlepsze biuro tłumaczeń – poradnik krok po kroku

Biuro tłumaczeń pełni kluczową rolę w komunikacji międzynarodowej firm i instytucji. W procesie wyboru [...]
Czytaj więcej