Ile zarabia tłumacz języka angielskiego?

26 lipca, 2022
Autor: Adam

Ile zarabia tłumacz języka angielskiego?

Tłumacz języka angielskiego może całkiem nieźle zarabiać. Wiele zależy jednak od miejsca i formy zatrudnienia, a także od tego, czy jest to tłumacz zaprzysiężony. Sprawdziliśmy, w jaki sposób można zacząć pracę w tym zawodzie, a także ile na różnych stanowiskach zarabia osoba odpowiedzialna za przekłady. 

Tłumacz języka angielskiego – jak nim zostać?

Jeżeli jesteś osobą, która biegle włada językiem angielskim, możesz rozważyć pracę tłumacza. Aby wykonywać ten zawód, warto mieć także następujące cechy:

  • sumienność,
  • dokładność,
  • dobra koncentracja,
  • cierpliwość,
  • doskonała znajomość języka ojczystego.

Dobrze jest również mieć wyższe wykształcenie. Optymalną sytuacją jest ukończenie studiów filologicznych, choć nie jest to konieczne. Zgodnie z przewidywaniami na największe zarobki mogą liczyć tłumacze zatrudnieni na terenie województwa mazowieckiego. Następne w kolejności są województwa: pomorskie, wielkopolskie, małopolskie i dolnośląskie. Najmniej z kolei za tłumaczenie języka angielskiego można zarobić na terenie województwa lubuskiego, świętokrzyskiego, a także podlaskiego. 

Chcesz wiedzieć ile kosztuje twoje Tłumaczenie? Sprawdź za Darmo!

Nie zostawiaj niczego przypadkowi, kiedy chodzi o Twoje tłumaczenia.
W Biurze Tłumaczeń Advance oferujemy bezpłatne, niezobowiązujące wyceny dla wszystkich naszych potencjalnych klientów.

Przyjmujemy zamówienia tłumaczeń 24/7
Otrzymaj wycenę nawet w 25 min!

Ile zarabia tłumacz języka angielskiego – forma zatrudnienia 

Kiedy omawiamy zarobki tłumaczy języka angielskiego, musimy mieć na uwadze ich kwalifikacje oraz formę zatrudnienia. Dla przykładu osoby, które ukończyły studia filologiczne bądź też mają uprawnienia do przekładów zaprzysiężonych, mogą zarobić znacznie więcej. Miesięczne wynagrodzenie tłumacza (mediana) wynosi średnio 6500 złotych brutto. Wiele zależy jednak od tego, na jakim stanowisku jest on zatrudniony. Najwięcej zarabiają tłumacze przysięgli. Na etacie możliwe jest również zatrudnienie jako tłumacz ustny, tłumacz specjalistyczny, tłumacz audiowizualny, specjalista do spraw lokalizacji, a także tłumacz literacki. Z reguły im wyższe wykształcenie ma osoba zatrudniona na stanowisku tłumacza, a także im większa jest jej sumienność, podzielność uwagi i odporność na stres, tym większe może być wynagrodzenie. Oprócz pracy tłumacza na etacie możliwe jest również zatrudnienie jako freelancer. To alternatywa do pracy dla biura tłumaczeń. Co prawda wolni strzelcy zarabiają nierzadko więcej niż osoby zatrudnione na etacie, jednak taka forma zatrudnienia jest mniej stabilna.

Ile zarabia tłumacz przysięgły języka angielskiego?

Zacznijmy od tego, że nie każdy może wykonywać zawód tłumacza przysięgłego języka angielskiego. Aby było to możliwe, konieczne jest posiadanie polskiego obywatelstwa bądź też obywatelstwa innego kraju, który należy do Unii Europejskiej lub EFTA. Kolejnym z wymogów jest bardzo dobra znajomość języka polskiego. Osoba, która chce podjąć pracę jako tłumacz przysięgły, musi również mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Koniecznym warunkiem jest także bycie osobą niekaraną za przestępstwa umyślne, przestępstwa skarbowe oraz nieumyślne przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu obrotu gospodarczego. Ponadto każdy tłumacz przysięgły musi mieć ukończone studia wyższe, a także zdać egzamin z tłumaczenia języka polskiego na język obcy oraz z tłumaczenia języka obcego na język polski. Według badań najlepiej opłacani tłumacze języka angielskiego otrzymują kwoty w wysokości nawet 12 000 złotych brutto miesięcznie. To właśnie do grona najlepiej zarabiających przedstawicieli tego zawodu należą osoby, które mają uprawnienia do przekładów zaprzysiężonych. 

Ile zarabia tłumacz angielskiego na etacie? – podsumowanie

W sytuacji, gdy spełniasz wymagania konieczne do tego, aby zostać zawodowym tłumaczem, musisz brać pod uwagę również, jaki dokładnie rodzaj pracy będziesz wykonywać. Najwięcej zarabiają zaprzysiężeni tłumacze języka angielskiego. Jeśli znajdziesz się w tym gronie, możesz liczyć nawet na kwotę około 8000 złotych brutto miesięcznie. W przypadku, gdy nie jesteś uprawniony do wykonywania przekładów przysięgłych, również możesz liczyć na niemałe zarobki. Z całą pewnością warto zainteresować się tym zawodem. 

Autor wpisu

Adam

Wpisy blogowe

Zobacz wszystkie wpisy

3 kwietnia, 2024 Advance MK

Profesjonalne tłumaczenia sprawozdania niezależnego biegłego rewidenta z badania.

W dzisiejszym, dynamicznie rozwijającym się świecie finansów i audytu, dokładność i wiarygodność przekładów [...]
Czytaj więcej

2 kwietnia, 2024 Advance MK

Jak wybrać najlepsze biuro tłumaczeń – poradnik krok po kroku

Biuro tłumaczeń pełni kluczową rolę w komunikacji międzynarodowej firm i instytucji. W procesie wyboru [...]
Czytaj więcej