Ile słów ma język angielski?

12 września, 2022
Autor: Adam

Ile słów ma język angielski?

Jest to pytanie niemające jednoznacznej odpowiedzi. Choć w dalszej części tekstu podajemy liczby, dokładna ilość wyrażeń w języku angielskim jest trudna do określenia. Jak zwykle w takich przypadkach bywa, pozostają szacunki. Chcesz poznać ilość słów w języku angielskim? Zapraszamy do lektury!

Ile jest słów w języku angielskim? – Ogólna liczba

Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Harvarda i Google wykazują, że język angielski tworzy przynajmniej milion słów. Należy jednak pamiętać, że wskutek rozwoju języka i ciągłej ewolucji otaczającego nas świata, każdego roku pojawia się kilka tysięcy nowych wyrażeń. Ów milion to również wyrażenia encyklopedyczne, nazwy własne przedmiotów i substancji oraz wiele archaizmów, dziś już nieużywanych. Choć nauka miliona terminów może wydawać się przerażająca, wcale nie jest konieczna. Większość słów nie jest bowiem przydatna w codziennej komunikacji.

Ile słów ma język angielski? – Oficjalny słownik

Renomowany, wielotomowy słownik English Oxford Dictionary, a właściwie jego druga edycja zawiera około 400 tysięcy haseł. Zaznaczmy, że w słowniku znajdziemy wiele cytatów, nawiązań i terminów opisujących etymologię słów (ich pochodzenie). Wiele haseł to wyrażenia encyklopedyczne lub słowa, które przestały być stosowane wiele lat temu. Znajomość tych 400 tysięcy haseł nie jest wymagana, by sprawnie posługiwać się językiem angielskim.

Język angielski – ilość słów w codziennym użyciu

Jeżeli będziemy dalej rozważać to, ile słów ma język angielski realnie, dojdziemy do liczby 170 tysięcy. Tyle bowiem słów według ekspertów znajduje się w codziennym użyciu. Ten zasób słownictwa wystarcza do opisywania świata, który nas otacza. Jest to liczba, dzięki której można z łatwością nazwać wszystko, co nas interesuje, rozmawiać, pisać, uczyć się itd. Nie oznacza to jednak, że ucząc się angielskiego, trzeba poznać aż tyle nowych zwrotów. Dobra wiadomość jest taka, że nawet rodowity Anglik nie zna tylu wyrażeń.

Ilość słów w języku angielskim znana rodzimemu użytkownikowi

Szacunki mówią o tym, że przeciętny native speaker, czyli osoba, która wychowała się w anglojęzycznym kraju, zna od 15 do 20 tysięcy słów. To w zupełności wystarczy by swobodnie i bez przeszkód porozumiewać się w języku angielskim. Taka osoba zna niuanse językowe i zwroty, których często próżno szukać w słownikach.

Słowa w języku angielskim – to ile trzeba znać?

Wspomniane wyżej 20 tysięcy terminów to ilość znana rodzimemu użytkownikowi. Ucząc się angielskiego, warto skupić się na zapamiętaniu tych najważniejszych. Aby zrozumieć angielski przekaz w 95%, musisz znać 3-4 tysiące słów. Zrozumienie angielskich treści w 98% zapewni znajomość od 6 do 9 tysięcy zwrotów.

Autor wpisu

Adam

Wpisy blogowe

Zobacz wszystkie wpisy
Tłumacz przysięgły w Krakowie. Kiedy jest niezbędny i jak go znaleźć?

13 września, 2023 Advance MK

Tłumacz przysięgły w Krakowie. Kiedy jest niezbędny i jak go znaleźć?

W dobie cyfryzacji i międzynarodowej współpracy, usługi tłumacza przysięgłego stają się coraz bardziej [...]
Czytaj więcej
Jak wybrać najlepszego tłumacza przysięgłego niemieckiego we Wrocławiu.

7 września, 2023 Advance MK

Jak wybrać najlepszego tłumacza przysięgłego niemieckiego we Wrocławiu.

Tłumaczenia przysięgłe odgrywają kluczową rolę w wielu dziedzinach – od formalnych procedur prawnych po [...]
Czytaj więcej