Pięć wieków temu praktycznie jedynymi użytkownikami języka angielskiego byli mieszkańcy Wysp Brytyjskich. Dziś liczbę użytkowników szacuje się na około 1,5 miliarda. Jak to się stało? Dlaczego język angielski jest popularny? Wyjaśniamy to w tym artykule.
Język międzynarodowy – co to takiego?
Język międzynarodowy, inaczej ponadetniczny to język używany przez więcej niż jeden naród. Bardzo często jest to też język urzędowy w organizacjach międzynarodowych lub w kilku krajach. Językiem międzynarodowy może stać się język, który w jakimś stopniu opanował świat lub język sztuczny (np. Esperanto). Język globalny wykorzystywany jest na wszystkich kontynentach w większości obszarów życia, takich jak np. turystyka, nauka, rozwój technologii, komunikacja, rozrywka.
Dlaczego język angielski jest językiem międzynarodowym?
Droga języka angielskiego z Wielkiej Brytanii na światowe salony była kręta i wyboista. W dużej mierze powiązana jest z odkryciami geograficznymi. Przyjrzyjmy się, jakie czynniki są odpowiedzialne za dzisiejszy, nadrzędny status tego języka.
Historia
Kolonizacja nowego świata w XVI wieku spowodowała wzrost znaczenia języka na arenie międzynarodowej. Imperium Brytyjskie wprowadzało angielski, jako język urzędowy do kolejnych rejonów objętych podbojami. Dotyczy to nie tylko Ameryki Północnej czy Australii, ale też brytyjskich kolonii w Indiach i Afryce. W większości przypadków nawet po wycofaniu się Brytyjczyków z byłych kolonii narzucony ich mieszkańcom język pozostał.
Polityka
Kwestie polityczne mają tu ogromne znaczenie. W czasie, gdy język angielski rozprzestrzeniał się po kolejnych lądach i kontynentach, Imperium Brytyjskie było w szczycie swej potęgi. Podobnie więc jak niegdyś z łaciną (która została spopularyzowana dzięki potędze Imperium Rzymskiego), tak angielski w naturalny sposób stał się wyborem dla spotkań o charakterze biznesowym, politycznym, a także na stałe zagrzał miejsce w świadomości mieszkańców rejonów będących niegdyś częścią Brytyjskiego Imperium.
Rozrywka i kultura
Niebagatelny wpływ na popularność języka angielskiego na arenie międzynarodowej, miał i wciąż ma przemysł rozrywkowy. Produkcje zza oceanu zawsze były chętnie oglądane w Europie, zwłaszcza po wojennej zawierusze. Wiele ludzi na świecie żyło amerykańskim snem, chłonąc wszystko, co kojarzyło się z dobrobytem i szczęściem mieszkańców tego kraju. Twórcy filmów, muzyki i innych przedsięwzięć kulturalnych i rozrywkowym, muszą liczyć się z tym, że przynajmniej część ich dorobku, powinna powstać w języku angielskim.
Nauka
Dawniej wszelkie odkrycia naukowe musiały być udokumentowane i nazwane po łacinie. Zasada ta jest do dziś stosowana m.in. w biologii. Z biegiem czasu pojawiła się potrzeba nazwania kolejnych rzeczy, których kiedyś na świecie nie było. Wiele nowinek powstało zaś w USA, naturalne jest więc, że opisy niektórych procesów, przedmiotów czy technologii, określa nazewnictwo zaczerpnięte z języka angielskiego.
Internet
Los angielskiego jako języka międzynarodowego, ostatecznie „przypieczętowało” pojawienie się internetu. Tak potężne narzędzie dające dostęp do zasobów na całym świecie, musi mieć jeden określony i nadrzędny język komunikacji. Bez względu na to, czy politycy, twórcy, artyści, działacze oraz inny użytkownicy działają na arenie lokalnej, czy międzynarodowej, muszą się podporządkować. Naturalnym wyborem stały się więc komunikaty w języku angielskim.
Dlaczego angielski jest popularny?
Całe powyższe rozważania na temat tego, dlaczego angielski jest językiem międzynarodowym, można też podsumować jednym krótkim stwierdzeniem. Język angielski jest po prostu łatwy. Swoją popularność ponad granicami, angielski zawdzięcza również temu. Co prawda największa liczba osób posługuje się językiem chińskim, ale z uwagi na fakt, że jest on trudny do przyswojenia, prawdopodobnie nigdy nie osiągnie on popularności u innych nacji podobnej do tej, którą cieszy się właśnie angielski.
Język angielski jest bardzo przyjazny, zwłaszcza dla początkujących użytkowników. Stoi za tym prosta struktura, fonetyka, gramatyka czy odmiany czasowników. Druga sprawa, że nauka przychodzi łatwiej też dlatego, że z angielskim jesteśmy osłuchani. Język ten otacza nas zewsząd w filmach, muzyce, handlu.
Język angielski na świecie – podsumowanie
Ogólna dostępność i duże możliwości podniesienia stopnia znajomości angielskiego, dodatkowo podnoszą popularność tego języka. Co ciekawe, pomimo tego, że dziś angielski jest językiem międzynarodowym, w żadnym okresie historycznym nie był on najczęściej używanym językiem świata. Wyparł on łacinę oraz umniejszył znaczenie innych mocarstwowych języków, takich jak francuski, niemiecki i rosyjski.
Największą siłą angielskiego jest to, że na dobre utrwalił się w świadomości ludzi mieszkających na każdej szerokości i długości geograficznej. Doskonała znajomość języka angielskiego jest bardzo często jednym z wymogów, by móc ubiegać się o dobrą posadę. Nauka angielskiego to furtka do prestiżowych stanowisk, do tego język ten przydaje się w codziennym życiu. Osoby, którym angielski nie jest obcy, mają łatwiejszy dostęp do informacji, kultury i sztuki.
Autor wpisu
Adam