Jakich języków obcych warto się uczyć, aby być konkurencyjnym na rynku pracy?

5 stycznia, 2024
Autor: Advance FM

Jakich języków obcych warto się uczyć, aby być konkurencyjnym na rynku pracy?

Znajomość języków obcych jest jedną z najbardziej pożądanych kompetencji pracowników – od czasów transformacji w Polsce pracodawcy cenią sobie pracowników, którzy znają jeden lub więcej języków obcych, a trend ten w dalszym ciągu się wzmacnia. Oznacza to, że chcąc być konkurencyjnym na rynku pracy, warto uczyć się języków obcych. Jeśli zastanawiasz się, jakich języków obcych warto się uczyć, koniecznie poznaj dane Ethnologue – publikacji SIL International, organizacji badającej przede wszystkim rzadkie języki obcy, ale i wszystkie języki na świecie. Zapraszamy!

Popularność języków na świecie – dane i zestawienia

Od dawna i nieustannie najpopularniejszym językiem na świecie jest język angielski – posługuje się nim obecnie 1,132 bln osób na świecie. Zaraz za nim jest chiński mandaryński, którego używa  1,117 bln osób – na uwadze należy mieć fakt, że popularność tego języka w ostatnich dekadach znacząco wzrosła i rośnie w dalszym ciągu. 615 mln osób na świecie używa języka hindi, co czyni go trzecim najpopularniejszym językiem na świecie. Hiszpański, francuski, arabski, bengalski, rosyjski, portugalski i indonezyjski to kolejne najpopularniejsze języki świata. Biorąc pod uwagę, że na świecie jest ich aż 7 117, nawet dziesiąta pozycja robi wrażenie. Co ciekawe, są kraje, w których używa się kilkaset języków – w Papui-Nowej Gwinei usłyszeć można aż 840 języków, w Indonezji  710, a w Nigerii 524. Jednak zdecydowana większość osób na świecie na co dzień używa zaledwie 23 języków. Których z nich warto się uczyć, by być konkurencyjnym na rynku pracy?

Najbardziej potrzebne języki obce na polskim rynku pracy

Szukając odpowiedzi na to pytanie, należy uściślić, że szukamy jej dla osoby, która swoją przyszłość zawodową wiąże z Polską. Znajomość angielskiego będzie ceniona niemal w każdym kraju na świecie, jednak – przynajmniej póki co – znajomość drugiego najpopularniejszego języka na świecie nie jest aż tak istotna, jak innych, o których zaraz wspomnimy. Pamiętać jednak należy, że rozwój gospodarczy Chin sprawia, że język mandaryński dokonuje swojego rodzaju ekspansji i z całą pewnością jego nauka się opłaci.

To jakich języków obcych warto się uczyć w Polsce? Dotychczas polski rynek pracy wykazywał (a trend ten się utrzymuje) zapotrzebowanie na osoby znające język naszych zachodnich sąsiadów. W tym przypadku warto podkreślić, że największe zainteresowanie ze strony pracodawców obserwujemy, jeśli władamy angielskim i niemieckim jednocześnie – wówczas ani o pracę, ani o zarobki martwić się nie musimy. Ze względu na nasze położenie geograficzne i sytuację polityczno-gospodarczą, w dalszym ciągu warto znać język rosyjski. Jednak to znajomość języków skandynawskich okazuje się być bardziej ceniona – jeśli planujemy karierę w korporacji, fiński, norweski czy szwedzki z całą pewnością mogą przyspieszyć naszą karierę. Poszukiwanymi w Polsce pracownikami są także osoby znające arabski, turecki i japoński.

Czy Polacy znają języki obce i chcą się ich uczyć?

Rozpatrując kompetencje językowe Polaków, należy rozgraniczyć deklaracje od rzeczywistych umiejętności. Okazuje się, że aż 44% nie zna żadnego języka obcego, a 38% mówi w jednym z nich i najczęściej jest to język angielski. Osób ze znajomością dwóch języków obcych jest 15%, a jedynie 3% z nas zna trzy języki obce. Przypominając sobie, że poliglotą nazywamy osoby czterojęzyczne (czyt. Kto to jest poliglota?), jest ich w Polsce niewielu. To doskonała wiadomość dla osób, które swoją karierę zawodową planują oprzeć w znaczącym stopniu na znajomości języków obcych.

Język angielski, niemiecki, rosyjski, języki skandynawskie, chiński, arabski, turecki i japoński na chwilę obecną są językami przyszłości w kontekście polskiego rynku pracy. Jeśli dopiero planujesz swoją karierę zawodową lub jeśli pragniesz zmian w zawodowym życiu, warto rozważyć naukę jednego z nich – a najlepiej połączyć znajomość angielskiego z kolejnym z języków z listy. Pamiętaj tez, że znajomość języków obcych na większości stanowisk nie będzie Ci potrzebne do wykonywania profesjonalnych tłumaczeń – tłumacz przysięgły języka angielskiego, niemieckiego czy szwedzkiego musi wykazywać się najwyższym poziomem znajomości języka i wiedzy z zakresu lingwistyki. Pracownik korporacji powinien natomiast znać język obcy na poziomie C1, chociaż w wielu przypadkach pracodawcy są skłonni zatrudnić osobę z poziomem językowym B2 i zainwestować w jego naukę języka obcego. Z całą pewnością nauka języków obcych się opłaca – zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Życzymy powodzenia w szlifowaniu nowych umiejętności!

Autor wpisu

Advance FM

Wpisy blogowe

Zobacz wszystkie wpisy

4 września, 2024 Advance MK

Profesjonalne tłumaczenie dokumentów do przetargu

Czy wiesz, że nawet najmniejszy błąd w tłumaczeniu dokumentów przetargowych może kosztować Cię utratę [...]
Czytaj więcej

2 września, 2024 Advance MK

Rodzaje tłumaczeń pisemnych i ustnych – poznaj różne typy tłumaczenia!

Interesują Cię rodzaje tłumaczeń? Ten artykuł przybliży różne typy tłumaczeń, które pozwalają na efektywne [...]
Czytaj więcej