Kto to jest poliglota? Ile trzeba znać języków, by być poliglotą?

7 sierpnia, 2023
Autor: Advance FM

Kto to jest poliglota? Ile trzeba znać języków, by być poliglotą?

Znajomość języków obcych są niezmiennie doceniane przez pracodawców, ale kompetencje językowe przydają się także w życiu prywatnym – przede wszystkim w czasie podróży, ale także w rodzimym kraju, by móc korzystać z obcojęzycznych źródeł informacji. W tym kontekście nie jeden z nas marzy, by być poliglotą – a kim tak właściwie jest poliglota? Ile języków i w jakim stopniu zaawansowania zna poliglota?

Ile języków obcych zna poliglota?

Według słownikowej definicji poliglota posługuje się wieloma językami – nie jest jednak doprecyzowane iloma. Powszechnie przyjmuje się, że osoba znająca biegle dwa języki jest dwujęzyczna, trzy języki – trójjęzyczna, a cztery języki – jest już poliglotą. Wątpliwości może budzić też stopień zaawansowania znajomości języków, by być poliglotą. Tutaj śmiało można przyjąć zasadę znajomości czterech języków w stopniu, który umożliwia swobodną komunikację z autochtonami danego kraju.

Dlaczego warto być poliglotą?

Osoby, które znają jeden język obcy, mają szansę na znalezienie znacznie ciekawszej i lepiej wynagradzanej pracy niż osoby bez takich kompetencji językowych. Co ciekawe, znajomość dwóch języków obcych jest doceniana w znacznie większym stopniu – pracownik taki jest wszechstronny, a jego kompetencje zawodowe ponadprzeciętne. Poliglota jest więc na wygranej pozycji – osoba, która płynnie mówi po angielsku, niemiecku, francusku i hiszpańsku w Polsce otrzymuje bardzo intratne oferty pracy. Ponadto znajomość tych czterech języków obcych ułatwia podróżowanie po znacznej części świata – po Europie, całej Ameryce Południowej (trudniej może być w Brazylii), po Ameryce Północnej i Środkowej oraz po znacznej części Afryki. To ogromna zachęta, by poszerzać swoje kompetencje językowe i stać się poliglotą. A dlaczego jeszcze warto uczyć się języków obcych i czy każdy może nauczyć się czterech, by zostać poliglotą?

Czy każdy może zostać poliglotą?

Badacze od lat przyglądają się procesom, jakie towarzyszą nauce języków obcych. Z jednej strony udowodniono, że mózg poligloty w sposób znaczący różni się od mózgu osoby, która nie zna ani jednego obcego języka. Czy to oznacza, że do bycia poliglotą jesteśmy predysponowani?

Chociaż zależności między dziedziczeniem do zdolności językowych wciąż są badane, nie ulega wątpliwości, że to proces nauki języków obcych rozwija nowe połączenia neuronowe, zmieniając nasz mózg. Oznacza to, że to nauka rozwija nasz umysł, choć nie jest wykluczone, że pewne predyspozycje ułatwiają naukę języków obcych. Z całą jednak pewnością każdy z nas może w swoim życiu nauczyć się choć kilku z nich.

A warto się uczyć języków obcych ze względu nie tylko na te oczywiste korzyści płynące z ich znajomości. Nauka języków obcych jest jednym z najefektywniejszych treningów dla mózgu, który spowalnia procesy starzenia i przyczynia się do redukcji ryzyka takich chorób, jak choroba Alzheimera.

Jak skutecznie uczyć się języków obcych? Jak zostać poliglotą?

Prowadzone badania oraz rozmowy z poliglotami wskazują, że różne metody nauki języków obcych mogą okazać się skuteczne – i te bardziej tradycyjne, i nietypowe, jak wstępna nauka wyłącznie podstawowych zwrotów, by pojechać do kraju, w którym mówi się w wybranym języku i próba rozmowy z jego mieszkańcami. To, co łączy wszystkie metody to:

  • systematyczność – ciągły kontakt z językiem obcym ułatwia jego naukę, dlatego oprócz uczestniczenia w lekcjach, warto także słuchać i czytać w wybranym języku
  • brak lęku przed popełnianiem błędów – popełnianie błędów są nieodłącznym elementem nauki języka obcego
  • praktyka – oprócz znajomości gramatyki czy słówek konieczne jest ich używanie w mowie i piśmie

Ponadto metodycy wskazują, że chcąc uczyć się dwóch języków obcych jednocześnie, warto naukę drugiego rozpocząć po opanowaniu pierwszego na poziomie komunikatywnym, aby uczyć się dwóch języków na różnym poziomie zaawansowania.

Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Was do podjęcia nauki pierwszego lub kolejnego języka obcego. Do tego czasu z przyjemnością wykonamy dla Was tłumaczenia na angielski, niemiecki lub mniej popularne języki. Zapraszamy!

Autor wpisu

Advance FM

Wpisy blogowe

Zobacz wszystkie wpisy

4 czerwca, 2024 Advance MK

Tłumaczenie przysięgłe świadectwa maturalnego na angielski – Twoja przepustka na studia za granicą

Tłumaczenie świadectwa maturalnego na angielski stanowi kluczowy krok dla maturzystów planujących studia za [...]
Czytaj więcej

14 maja, 2024 Advance MK

Tłumaczenia maszynowe vs. tłumaczenia ludzkie. Co wybrać?

Wprowadzenie do tłumaczeń maszynowych i ludzkich. Tłumaczenia maszynowe oraz tłumaczenia ludzkie (wykonane przez [...]
Czytaj więcej