%htitle%

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

23 lutego, 2024
Autor: Advance FM

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Znajomość języków obcych to niezaprzeczalnie jednak z najbardziej przydatnych i docenianych kompetencji. Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji, można usłyszeć/przeczytać, że nauka obcych języków staje się coraz mniej opłacalna, ponieważ dostępność tłumaczeń staje się coraz powszechniejsza. Ale czy to prawda? Dowiedz się, dlaczego nie tylko warto znać języki obce, ale i tego, dlaczego języków obcych warto się uczyć.

Co nam daje znajomość języków obcych?

Znajomość języków obcych przynosi wiele benefitów. Jedne z nich są mierzalne i bardzo wymierne, inne doceniamy w najróżniejszych okolicznościach i nie podlegają ścisłej wycenie. Do tych pierwszych zaliczamy oczywiście większą konkurencyjność na rynku pracy:

  • możliwość znalezienia lepszej pracy
  • możliwość uzyskania korzystniejszych warunków – większego wynagrodzenia
  • możliwość pracy w innym kraju lub dla pracodawcy z innego kraju
  • możliwość doszkalania się na obcojęzycznych kursach

O tym, jakich języków obcych warto się uczyć, by być konkurencyjnym na rynku pracy, pisaliśmy już w jednym z artykułów.

Znajomość jednego lub więcej języków obcych to także inne, pozapłacowe korzyści. Większa przyjemność z podróżowania, perspektywa międzynarodowych znajomości czy korzystania z dorobku kulturowego w innym języku daje nam mnóstwo radości. Satysfakcję, która w sposób bezpośredni przekłada się również na większą pewność siebie, zapewnia nam także pokonywanie barier – tego doświadczamy przede wszystkim w trakcie nauki, gdy pokonujemy lęk swobodnej rozmowy na żywo z przypadkowo poznaną osobą np. na wakacjach. Satysfakcja ta naprawdę potrafi dodać skrzydeł i otworzyć przed nami wiele możliwości, nierzadko niezwiązanych ze znajomością języka obcego. Jeśli bowiem byliśmy w stanie nauczyć się kolejnego języka, to dlaczego nie możemy nauczyć się samoobrony, szycia na maszynie czy pieczenia artystycznych tortów?

Ciekawym zagadnieniem jest również nie tylko sama znajomość, ale i nauka języków obcych – dlaczego warto się ich uczyć?

Nauka języków obcych – dlaczego warto?

Nauka języków obcych to proces – często niełatwy, wymagający zaangażowania, niekiedy pewnych poświęceń i zawsze wysiłku, którego owocem jest zdobywanie kolejnych poziomów językowych. Ale efektem tego procesu jest nie tylko znajomość języka obcego, któremu poświęcamy tyle czasu…

Nauka języków obcych to również znakomity trening umysłu, którego efektami będziemy cieszyć się całe życie. Młode osoby, które pilnie uczą się języków, mają większą łatwość w nauce innych przedmiotów i zdobywania innych, nie-językowych kompetencji. Nauka obcych języków wymusza bowiem wypracowanie sobie pewnych metod przyswajania nowej wiedzy, a za trening koncentracji podziękujemy w wielu codziennych, życiowych sytuacjach.

Znakomitą wiadomością jest również fakt, że taki trening umysłu to jedna z najefektywniejszych metod profilaktyki choroby Alzheimera. Powiedzmy to głośno: nauka języków obcych wymaga nie tylko „wkuwania” na pamięć słówek, ale i nauki zasad gramatycznych, a ćwiczenia czytania, słuchania i pisania to różnorodne sposoby ćwiczenia mózgu. Dzięki temu rozwijają się nowe połączenia neuronowe, co skutecznie chroni nas przed demencją i chorobą Alzheimera. Co ciekawe, chociaż nauka języków obcych łatwiej przychodzi osobom młodym, to właśnie u osób starszych daje ona najlepsze efekty w postaci profilaktyki zdrowotnej.

Inne korzyści płynące z nauki języków obcych

Oprócz wyżej wymienionych, znane są inne – choć mniej oczywiste – korzyści płynące ze znajomości i nauki języków obcych. Należy do nich między innymi większa kreatywność i łatwość rozwiązywania nietypowych problemów. Wynika to z tego, o czym już pisaliśmy: z konieczności wypracowania sobie najefektywniejszych metod nauki słownictwa czy zasad gramatyki. Mapy myśli i fiszki można wykorzystywać w organizacji czasu pracy, przy różnorodnych projektach, ale w życiu prywatnym.

Nauka języków obcych wymaga także dyscypliny – oprócz kursów czy samodzielnej nauki w domu, podczas których przechodzimy przez kolejne działy, konieczne jest także powtarzanie materiału, a także wdrażanie innych form nauki, np. słuchania i czytania w wolnym czasie, by usprawnić naukę języka obcego. Wypracowana samodyscyplina jest zdecydowanie najskuteczniejszym środkiem do osiągania kolejnych życiowych celów i z powodzeniem zastępuje motywację, której nierzadko może nam zabraknąć.

Zachęcamy do nieustannej nauki języków obcych oraz do korzystania z naszych usług – tłumaczenia angielskiego, niemieckiego i innych języków wykonujemy w oparciu o bezpłatną wycenę. Serdecznie zapraszamy!

Autor wpisu

Advance FM

Wpisy blogowe

Zobacz wszystkie wpisy

23 lipca, 2024 Advance MK

Dlaczego Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe i Połączone Sprawozdanie Wymaga Doskonałych Tłumaczeń?

W skomplikowanej rzeczywistości biznesowej, precyzyjna komunikacja finansowa jest kluczowa dla sukcesu. Skonsolidowane [...]
Czytaj więcej

12 lipca, 2024 Advance MK

Tłumaczenie zwykłe a przysięgłe – poznaj różnice między nimi

W artykule wyjaśnimy, czym różni się tłumaczenie zwykłe a przysięgłe, jaka jest ich moc prawna oraz jakie [...]
Czytaj więcej