Niemcy to nieustannie popularny kierunek wśród naszych rodaków, którzy z różnych przyczyn szukają pracy za granicą. Z jednej strony wyjeżdżając do Niemiec, możemy liczyć na dobre warunki pracy (płacowe i często te pozapłacowe), na duży wybór ofert pracy, a z drugiej strony bezpośrednie sąsiedztwo ułatwia częste odwiedzanie rodziny i przyjaciół w Polsce. Co ciekawe, na pracę w Niemczech mogą liczyć zarówno specjaliści w każdym zawodzie, osoby bez doświadczenia zawodowe, osoby z biegłym lub komunikatywnym niemieckim bądź angielskim, a nawet osoby bez znajomości języków obcych. Co warto wiedzieć przed wyjazdem do pracy w Niemczech? Jak ubiegać się o pracę w Niemczech i jak przygotować się do takiego wyjazdu?
Spis treści
ToggleKto może znaleźć pracę w Niemczech?
Tak, jak wspomnieliśmy przed chwilą, pracę w Niemczech może znaleźć praktycznie każdy z nas. Najbardziej poszukiwani pracownicy to lekarze i pielęgniarki, specjaliści IT, wykwalifikowani pracownicy fizyczni z uprawnieniami, ale pracę w różnych zawodach może znaleźć każdy. Najłatwiej będzie osobom z bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego – wówczas zatrudnienie można znaleźć chociażby w handlu czy różnego rodzaju pracach biurowych. Również osoby, znające bardzo język angielski mają duże szanse na znalezienie ciekawej i dobrze płatnej pracy – wielu specjalistów zatrudnianych jest ze znajomością angielskiego, a już od pierwszych tygodniu pobytu w Niemczech uczęszczają na kursy języka niemieckiego, które nierzadko częściowo lub całkowicie refundowane są przez pracodawców.
Osoby bez znajomości języka niemieckiego mogą szukać pracy na produkcji – takie rozwiązania najczęściej proponują agencje pracy. Znając podstawy niemieckiego, można pracować przy opiece nad seniorami. Ponadto zdarza się, że to nasi rodacy zatrudniają Polaków w swoich firmach (np. do prac wykończeniowych) – wówczas będziemy mieli szansę, by zacząć pracować bez znajomości języków obcych i czas, by podszkolić język niemiecki. Oczywiście wiele osób w dalszym ciągu wyjeżdża także do pracy sezonowej w Niemczech – to znakomita okazja, by podreperować swój domowy budżet, zrobić rozpoznanie w warunkach życia na miejscu oraz zdobyć pierwsze szlify w nauce niemieckiego.
Jak i gdzie szukać pracy w Niemczech?
Planując wyjazd do pracy w Niemczech, warto znaleźć zatrudnienie jeszcze będąc w Polsce. To znacznie bardziej komfortowy i zdecydowanie najpopularniejszy sposób szukania pracy w Niemczech. Obecnie mamy do dyspozycji wiele możliwości – od portali ogłoszeniowych, przez media społecznościowe, po agencje pracy w Polsce czy urząd pracy w Niemczech. Możliwość odbycia rozmowy kwalifikacyjnej online daje obecnie większość pracodawców, chociaż zdarza się, że na ostatni etap rekrutacji należy wybrać się osobiście do siedziby firmy.
Szukając pracy w Niemczech, należy wystrzegać się ofert pośredników, którzy nie prowadzą zarejestrowanej agencji pracy. Ogłoszenia na forach czy grupach w mediach społecznościowych trzeba więc weryfikować. Zdarza się bowiem, że pośrednicy, którzy oferują pracę z transportem i noclegiem na miejscu, pobierają niemałą zaliczkę, a później znikają. Dlatego, jeśli szukamy pracy w Niemczech przez pośrednika, niech będzie to agencja – koniecznie sprawdźmy czy jest ona zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia.
Szukając samodzielnie pracy w Niemczech, potrzebować będziemy CV oraz listy motywacyjnego. W obu przypadkach dokumenty te będą musiały być przetłumaczone – tłumaczenia niemieckiego dokumentów aplikacyjnych zlecisz w naszym biurze tłumaczeń, a jeśli będziesz potrzebować tłumaczeń „na już”, skorzystaj z naszej usługi tłumaczeń ekspresowych. Pamiętaj, by na ogłoszenia w języku niemieckim, odpowiadać w języku niemieckim (przedstawiając dokumenty aplikacyjne w języku niemieckim) oraz analogicznie na ogłoszenia w języku angielskim.
Jakie dokumenty przygotować przed wyjazdem do pracy w Niemczech?
Planując wyjazd do pracy w Niemczech, należy przygotować wszystkie dokumenty, których potrzebowaliśmy u nas, rozpoczynając nową pracę:
dowód osobisty
świadectwo maturalne
dyplom ze studiów (odpis)
certyfikaty poświadczające ukończone kursy
certyfikaty poświadczające posiadane uprawnienia
świadectwa pracy
Ponadto, ze względu na możliwość ubiegania się o różnego rodzaju dodatki, warto zabrać ze sobą:
akt urodzenia dzieci
akt ślubu
w przypadku pełnoletnich dzieci zaświadczenie o ich nauce w szkole lub na uczelni wyższej (kopia)
kopię decyzji o niepobieraniu zasiłków i świadczeń (MOPS) lub zaświadczenie o wysokościach takich zasiłków i okresach, kiedy były pobierane
Wszystkie te dokumenty muszą zostać przetłumaczone i uwierzytelnione przez tłumacza przysięgłego języka niemieckiego. Ponadto osoby, które już wcześniej pracowały w Niemczech, powinny zabrać ze sobą dokumenty, które potwierdzają figurowanie w systemie:
numer identyfikacji podatkowej (Steuer-ID)
numer ubezpieczenia zdrowotnego (Krankenversicherungsnummer, Krankenkasse)
numer ubezpieczenia społecznego (Sozialversicherungsnummer)
Osoby, które posiadają konto bankowe założonego w Polsce, muszą przygotować również numer SWIFT oraz BIC.
Dlaczego warto rozpocząć pracę w Niemczech?
Decyzja o szukaniu i rozpoczęcia pracy w Niemczech musi być indywidualna i dostosowana do naszych potrzeb i oczekiwań. Z całą pewnością praca za granicą, również w Niemczech, to okazja do podreperowania budżetu domowego – ze względu na zarobki w eu, nawet najmniejsza krajowa (12 eu/h – 2080 eu/miesiąc) daje duże możliwości. Dla wielu osób wyjazd do pracy w Niemczech to okazja szlifowania lub nauka od podstaw języka niemieckiego, a także zdobycie doświadczenia w międzynarodowym środowisku.
Nie tylko warunki płacowe mobilizują Polaków do wyjazdów zarobkowych do Niemiec. Również dodatki, które można zdobyć już po 3 miesiącach pracy lub po 6 miesiącach pracy, jak w przypadku dodatku dla dzieci (Kindergeld), a także benefity pozapłacowe, oferowane przez niektórych pracodawców, są atrakcyjne dla naszych rodaków. Pamiętać jednak należy, że to do osoby pobierającej dodatki, należy obowiązek zgłoszenia zakończenia uprawnień do pobierania takich zasiłków – wyjeżdżając z Niemiec należy pod rygorem wysokiej kary finansowej zgłosić chęć zakończenia pobierania świadczeń.
Wszystkim, którzy planują wyjazd do pracy w Niemczech, życzymy powodzenia!
Autor wpisu
Advance FM