Sektor tłumaczeń prawnych i prawniczych przeżywa szybki wzrost i ekspansję na całym świecie. Jest to obecnie największy i najszybciej rozwijający się dział branży tłumaczeniowej.
Tłumaczenia prawne i prawnicze, jako jeden z najszybciej rozwijających się segmentów branży tłumaczeniowej.
Dlaczego obserwujemy zwiększony popyt na tłumaczenia prawne i prawnicze?
Wraz z globalizacją zapotrzebowanie na tłumaczenia prawne i prawnicze ogromnie wzrosło. Na rynku obserwuje się coraz większy popyt na tłumaczenia tekstów takich jak kontrakty, pisma procesowe, umowy, akta założycielskie spółek, ustawy, kodeksy, itp.
Coraz więcej firm działa obecnie w skali światowej, prowadząc ekspansję swojej działalności na kolejne zagraniczne rynki. Spowodowało to zwiększone zapotrzebowanie na usługi tłumaczeń pism prawnych i prawniczych, aby zapewnić ich zgodność z lokalnymi przepisami i regulacjami. Co więcej, przedsiębiorstwa coraz częściej angażują się w transakcje transgraniczne, które wymagają dokładnego przetłumaczenia dokumentów prawniczych, tak aby wszystkie strony rozumiały warunki umowy. Na działalność zagraniczną decydują się nie tylko duże przedsiębiorstwa. Coraz więcej jednoosobowych działalności gospodarczych lub małych spółek decyduje się na zarejestrowanie swoich firm w krajach, gdzie koszty prowadzenia przedsiębiorstwa są mniejsze niż w Polsce.
Wszystkie te czynniki przyczyniły się do rosnącego zapotrzebowania na profesjonalne usługi tłumaczeń prawnych i prawniczych.
Jak rozróżnić pismo prawne od prawniczego?
Umiejętność odróżniania dokumentów prawnych od prawniczych jest niezwykle istotna. Teksty prawne używają określonego rodzaju języka przeznaczonego dla prawa, są to dokumenty takie jak ustawy, dekrety, statuty i konstytucje, które są pisane przez podmioty ustawodawcze. Ich celem jest zapewnienie spójności i zgodności z literą prawa. Najważniejszym aspektem tekstów prawnych jest to, że są one wiążące i ważne. Oznacza to, że ich treść nie może zostać zmieniona ani zlekceważona przez nikogo.
Natomiast teksty prawnicze to artykuły naukowe, analizy prawne do spraw sądowych, teksty w podręcznikach prawa i wszelkie inne dokumenty niestanowiące pism prawnych. Będą to także najczęściej spotykane teksty do przekładu w branży tłumaczeniowej, takie jak wszelkie umowy, dokumenty dotyczące zakładania i prosperowania spółek, akty notarialne, dokumentacja sądowa, pełnomocnictwa.
Wyzwania tłumacza prawniczego
Jak każda inna branża, branża prawnicza ma swoją własną terminologię. Tłumaczenia prawnicze wymagają tłumacza znającego język prawniczy, aby zapewnić dokładność i merytoryczność tłumaczonych dokumentów.
Język prawniczy jest przede wszystkim językiem fachowym, o bardzo wysokim stopniu sformalizowania. Dlatego prawnicy należą do najbardziej wymagających klientów w branży. Potrzebują precyzyjnych i terminowych tłumaczeń tekstów prawnych i prawniczych. Postawienie bądź niepostawienie jednego znaku interpunkcyjnego lub niewłaściwe użycie słów, może być źródłem sporu o olbrzymiej wartości, gdyż jest to w stanie zmienić znaczenie całego zdania.
Takie nierzetelnie tłumaczone teksty bywają przyczyną pozwów, które mogą kosztować zlecającego tłumaczenie miliony.
Tłumaczenie dokumentów prawnych i prawniczych wymaga dogłębnej znajomości języka i kultury zarówno kraju pochodzenia oryginalnego dokumentu, jak i kraju grupy docelowej. Jak widać zatrudnienie doświadczonego, starannego tłumacza z szeroką wiedzą prawniczą jest niezbędne w branży tłumaczeń prawniczych.
Usługi tłumaczeń przysięgłych w celach prawniczych.
Większość krajów wymaga uwierzytelnionych tłumaczeń wszelkich dokumentów prawniczych, które mają być dopuszczalne w postępowaniu sądowym bądź urzędowym. Tłumaczenia uwierzytelnione są także nieocenione, gdy dokładność jest koniecznością.
Wszystkie tłumaczenia przysięgłe muszą być wykonane przez tłumaczy, którzy zdali państwowy egzamin potwierdzający biegłość w tłumaczeniu z języków obcych na język polski i odwrotnie. Zostało to oficjalnie odnotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości i spełnione zostały również wszystkie dodatkowe kwalifikacje prawne. Ci profesjonaliści gwarantują, że wykonywane przez nich tłumaczenia są dokładne, zgodne z materiałem źródłowym i na wysokim poziomie.
Dedykowane służby rządowe mogą weryfikować czy tłumacz był odpowiednio akredytowany i na tyle biegły językowo by płynnie i zrozumiale przekonwertować oryginalny dokument na żądany język.
Organy wymiaru sprawiedliwości, prokuratura, policja i inne organy administracji publicznej są prawnie zobowiązane do korzystania z usług tłumaczy przysięgłych. Tłumaczenia uwierzytelnione są zazwyczaj koniecznością w kontaktach z urzędami lub agencjami rządowymi, ponieważ nic innego nie ma takiej samej mocy prawnej jak oryginalny dokument.
W zależności od znaczenia tekstu, a także instytucji lub organu, wymogi dotyczące formy tłumaczenia tekstu mogą się różnić. Zazwyczaj zleceniodawca zdaje sobie sprawę do jakich celów potrzebuje dokument i jakie są wymogi urzędowe, dotyczące przedłożenia dokumentu. Czasem wystarcza tłumaczenie zwykłe, gdzie mimo braku pieczątki tłumacz nadal ponosi odpowiedzialność za dostarczenie wysokiej jakości, precyzyjnego i profesjonalnego tłumaczenia.
Podsumowanie
Globalne firmy rozwijają swoją działalność na całym świecie szybciej niż kiedykolwiek. Jednym z najważniejszych kroków w tym procesie jest posiadanie dokładnych tłumaczeń prawniczych. Tłumaczenia prawnicze są niezbędne dla firm, aby zapewnić, że ich umowy i inne dokumenty są zgodne z międzynarodowymi przepisami i regulacjami.
Niezwykle istotne jest aby tłumacz posiadał doświadczenie w tłumaczeniu pism prawniczych. Może to pomóc im uniknąć kosztownych sporów, które mogą ostatecznie doprowadzić do znacznych strat finansowych lub nawet utraty biznesu.
Biuro tłumaczeń Advance zatrudnia tylko profesjonalistów, gdyż zdajemy sobie sprawę z wagi dokumentów prawnych i prawniczych.
Autor wpisu
Advance MK