Jak zostać native speakerem?

2 sierpnia, 2022
Autor: Adam

Jak zostać native speakerem?

Znajomość języków obcych jest dziś niemal konieczna w wielu sytuacjach prywatnych i zawodowych. Z tego względu mamy do czynienia z dość sporym zapotrzebowaniem na lektorów, którzy w prosty sposób przekażą wiedzę uczniom bez względu na formę zajęć.

Native speaker – kto to?

Native speaker języka angielskiego jest osobą, która wychowała się w kraju anglojęzycznym. Angielski jest zatem dla tej osoby językiem ojczystym. Native speaker nie ma problemów w porozumiewaniu się nim, zna praktyczne zwroty językowe (również słownictwo potoczne), sprawnie posługuje się anegdotami dotyczącymi wszelkich aspektów życia (m.in. kultury, historii, polityki czy religii) swojego kraju.

Jako obcokrajowiec native speaker zazwyczaj nie zna języka polskiego lub posługuje się nim na poziomie podstawowym, lub komunikatywnym. Po angielsku porozumiewa się natomiast doskonale. Zajęcia lub plan spotkania muszą być zatem ułożone w taki sposób, by możliwe było poprowadzenie konwersacji wyłącznie w języku angielskim. Uwzględnienie posiadanego przez ucznia poziomu posługiwania się językiem jest więc kluczowe. Inaczej będą wyglądały zajęcia dla młodzieży szkolnej, inaczej zaś dla grupy naukowców czy dyplomatów.

Native speaker – jaki poziom wiedzy i umiejętności powinien prezentować?

Jednym z filarów skutecznej nauki każdego języka obcego (również angielskiego) jest rozmowa. Trudno wyobrazić sobie bardziej efektywną konwersację niż spotkanie z dobrze przygotowanym native speakerem. Szkoli on specjalistów, przygotowuje uczniów do egzaminów, zachęca do poznawania kultury innego kraju.

Jakie cechy i kompetencje powinien mieć lektor, by dobrze wykonywać swoją pracę?

  • Ciągłe poszerzanie wiedzy – branie udziału w kursach dla lektorów i konferencjach z pewnością przełoży się na osobisty rozwój i możliwość zaoferowania wyższego poziomu nauczania.
  • Wykształcenie – sama doskonała znajomość języka często nie wystarcza. W tej pracy przydaje się ukończenie studiów (np. na kierunku filologii angielskiej). Warto posiadać też ukończone kolegium językowe lub udokumentowane umiejętności porozumiewania się za pomocą języka angielskiego. Branżowe wykształcenie zwiększa zasób słownictwa i otwiera przed native speakerem nowe możliwości wykorzystywania niuansów językowych.
  • Przygotowanie pedagogiczne – nawet przy perfekcyjnej znajomości języka angielskiego przekazywanie wiedzy innym osobom, może być trudne bez właściwego przygotowania pedagogicznego. Dotyczy to zarówno nauczania dorosłych, jak i dzieci. Lektor swoim podejściem do ucznia może go zachęcić lub zniechęcić do języka na długie lata.
  • Specjalistyczne kursy doszkalające – umożliwiają skuteczne nauczanie różnych grup zawodowych, które przecież posługują się typową dla swojej branży terminologią. Native speaker, chcąc zaoferować więcej, powinien znać również takie słownictwo oraz wiedzieć, w jakich sytuacjach należy się nim posługiwać.

Native speaker – czy warto skorzystać z jego usług?

Konwersacje z native speakerem umożliwiają przełamanie bariery językowej. Nieznajomość języka polskiego przez nauczyciela niejako wymusza na uczniu kontakt po angielsku i sprawia, że musi się on bardziej wytężyć, by przebrnąć przez chwilowe trudności. Kursant nabiera pewności siebie w posługiwaniu się językiem angielskim, a jego wypowiedzi nabierają płynności.

Kolejnym czynnikiem przemawiającym za wyborem nauki z native speakerem jest niewątpliwie kontakt z oryginalnym akcentem. Warto zdecydować się na spotkania również przed wyjazdem za granicę. To dobry moment na przyzwyczajenie się do akcentu, który zastaniesz na miejscu. Profesjonalny i dobrze przygotowany native speaker w pewnym sensie zmusza ucznia do praktycznego wykorzystania zdobytych umiejętności.

Nauczyciel z pasją może zmotywować do nauki i rozbudzić chęć wgłębienia się w obcą kulturę.

Autor wpisu

Adam

Wpisy blogowe

Zobacz wszystkie wpisy

4 września, 2024 Advance MK

Profesjonalne tłumaczenie dokumentów do przetargu

Czy wiesz, że nawet najmniejszy błąd w tłumaczeniu dokumentów przetargowych może kosztować Cię utratę [...]
Czytaj więcej

2 września, 2024 Advance MK

Rodzaje tłumaczeń pisemnych i ustnych – poznaj różne typy tłumaczenia!

Interesują Cię rodzaje tłumaczeń? Ten artykuł przybliży różne typy tłumaczeń, które pozwalają na efektywne [...]
Czytaj więcej