Jak poprawić swój angielski? – 8 sprawdzonych sposobów

18 października, 2022
Autor: Adam

Jak poprawić swój angielski? – 8 sprawdzonych sposobów

O tym, jak ważna jest dobra znajomość języka angielskiego, nie trzeba nikogo przekonywać. Aby poznać zalety płynnego porozumiewania się w tym języku, nie musisz wcale wyjeżdżać do krajów anglosaskich. Angielski otacza nas zewsząd w domu, pracy i szkole. To, czy go znasz, bardzo często decyduje o otrzymaniu atrakcyjnej posady, nie możemy jednak zapomnieć o codziennym życiu. Znajomość angielskiego przydaje się w czasie buszowania po internecie, oglądania filmów i słuchania podcastów. Otwiera też dostęp do niezmierzonych zasobów wiedzy z całego świata.

Czy chcąc zdobyć umiejętność mówienia i pisania po angielsku, trzeba ślęczeć nad nudnymi podręcznikami i wkuwać zasady gramatyki? Absolutnie nie! Jak zatem poprawić swój angielski w domowym zaciszu? Przygotowaliśmy zestawienie najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod.

Przyjmujemy zamówienia tłumaczeń 24/7
Otrzymaj wycenę nawet w 25 min!

Jak podszkolić angielski w domu? – skuteczne techniki

Oto metody, których regularne stosowanie, wzniesie Twoją znajomość angielskiego na kolejny poziom.

Słuchanie angielskiej muzyki

Pracujesz nad: rytmem, intonacją i słownictwem.

Słuchaj angielskojęzycznych wykonawców. To pozwoli ci wyłapać, w którym miejscu należy położyć akcent, poznać nowe słowa i trenować angielską intonację. Wyobraź sobie, że właśnie słyszysz znaną Ci piosenkę po angielsku. Czy wiesz, o czym jest? Znasz wszystkie słowa? Jeśli nie, to może spróbuj je zapamiętać i przetłumaczyć. Albo idź o krok dalej. Weź jakiś utwór z polskim tekstem i postaraj się przetłumaczyć go na angielski. Możliwości jest wiele, a ogranicza Cię wyłącznie kreatywność.

Prowadzenie dziennika

Pracujesz nad: słownictwem i gramatyką.

Prowadząc dziennik, trenujesz myślenie po angielsku. Myślenie zaś jest niezbędne, by sprawnie i bez zakłóceń porozumiewać się w języku obcym. Jeżeli dokonujesz wpisu i brakuje Ci jakiegoś słowa, możesz po prostu je znaleźć. Na dobry początek zacznij opisywać to, co wydarzyło się dziś w Twoim otoczeniu. W miarę podnoszenia swoich umiejętności językowych możesz tworzyć coraz bardziej wymagające wpisy.

Oglądanie wiadomości i debat po angielsku

Pracujesz nad: słownictwem i mową formalną.

Jeśli w angielskiej dyskusji zdarzyło Ci się, że mając ugruntowane zdanie na jakiś temat, trudno było Ci je wyrazić, koniecznie musisz poszerzyć zasób słów. Debaty telewizyjne i radiowe to świetna okazja do zapoznania się z praktycznym użyciem formalnego języka. Słuchaj popularnych audycji radiowych. Nasza rada na początek. Spróbuj przez jeden dzień korzystać wyłącznie z anglojęzycznych mediów. Wieczorem znajdź chwilę, by podsumować zdobyte informacje. Czy wszystko do Ciebie dotarło? Czy może kilka akapitów było niezrozumiałych?

Używanie mediów społecznościowych

Pracujesz nad: konwersacją, mową ciała, gramatyką i slangiem.

Skorzystaj z dobrodziejstw internetu i portali społecznościowych, by dotrzeć do osób, które zechcą być Twoim towarzyszem do rozmowy. Jest mnóstwo osób, które chętnie i nieodpłatnie porozmawiają w języku angielskim. Konwersacja online to doskonały sposób nie tylko na podniesienie poziomu znajomości języka obcego, ale też bezkonkurencyjna metoda na wykształcenie większej pewności siebie, zanim spotkasz się z kimś twarzą w twarz.

Oglądanie filmów w języku angielskim

Pracujesz nad: konwersacją, mową potoczną i slangiem.

Łatwym i skutecznym ruchem jest oglądanie filmu z angielskim lektorem i bez polskich napisów. Z każdym takim seansem zrozumiesz więcej. Ciekawą opcją jest znalezienie scenopisu do konkretnego filmu i śledzenie go na bieżąco, w trakcie oglądania. Czytaj, słuchaj, analizuj i rozmawiaj. Znajdź sobie towarzysza, któremu opowiesz o swoich odczuciach. Opisz tej osobie po angielsku, co podobało Ci się w filmie najbardziej, które fragmenty były mniej zrozumiałe, co warto by zmienić itp.

Ćwiczenie czytania ze zrozumieniem poprzez bajki

Pracujesz nad: słownictwem, rytmem i umiejętnością opowiadania historii.

Bajki dla najmłodszych i nieco starszych słuchaczy, mają tę pożądaną cechę, że ich fabuła nie jest zbyt skomplikowana, a w całej historii występuje zwykle tylko kilku bohaterów. Przez to dla osób uczących się angielskiego, historie te są łatwe do zapamiętania. Czytaj angielską literaturę (która ma korzenie w skandynawskim i germańskim folklorze) i przekonaj się, jak bardzo Twoje spojrzenie na kulturę brytyjską się zmieni. Na późniejszym etapie możesz spróbować dopowiedzieć ciąg dalszy bez zaglądania do tekstu.

Trening prawidłowej wymowy poprzez czytanie poezji

Pracujesz nad: rytmem, wymową, zaawansowanym słownictwem i intonacją.

Czytanie angielskiej poezji, choć dla niektórych może wydawać się nudne, w rzeczywistości jest świetnym sposobem na wyćwiczenie rytmu słowa mówionego. Najlepiej czytać w obecności (fizycznej lub zdalnej) osoby, będącej native speakerem. Ktoś taki wyłapie błędy i podpowie, jak prawidłowo intonować poszczególne wyrazy. Aby podnieść sobie poprzeczkę, możesz spróbować przetłumaczyć dowolny wiersz polskiego poety na angielski. Spróbuj! To świetna zabawa.

Poznanie angielskich żartów

Pracujesz nad: znajomością kultury i sarkazmem.

Dla lepszego poznania kultury danego narodu bardzo ważna jest umiejętność zrozumienia humoru. Choć większa część brytyjskich żartów jest nieśmieszna i oldschoolowa, to jednak pozwoli Ci ona zapoznać się z angielską grą słów. Polecamy posłuchać kilku audycji najbardziej znanych komików. Osłuchasz się w ten sposób z nowym slangiem i poznasz mniej cenzuralne słowa, które niekoniecznie znajdziesz w podręcznikach.

Jak podszkolić swój angielski w domu? – Podsumowanie

Bardzo często wymówką mającą uzasadnić zaniechanie nauki języka obcego, jest brak czasu. Jeśli ta przypadłość dotyczy również Ciebie, postaraj się zastosować przynajmniej niektóre, z wymienionych tu technik. Jeden krok ku lepszemu zrozumieniu języka angielskiego jest lepszy niż stanie w miejscu.

Autor wpisu

Adam

Wpisy blogowe

Zobacz wszystkie wpisy

27 września, 2024 Advance MK

Dokumenty prawne i prawnicze – jaka jest różnica i dlaczego warto o niej wiedzieć?

Dokumenty prawne i prawnicze to nieodłączny element zarówno działalności gospodarczej, jak i życia codziennego. [...]
Czytaj więcej

20 września, 2024 Advance MK

Błędy w tłumaczeniach – jakie są najczęstsze konsekwencje ich popełniania?

W dobie globalizacji i dynamicznie rozwijającego się rynku międzynarodowego, tłumaczenia pełnią kluczową rolę w [...]
Czytaj więcej