Co można robić, gdy się zna języki obce?

2 grudnia, 2022
Autor: Adam

Co można robić, gdy się zna języki obce?

Nie od dziś wiadomo, że znajomość języków obcych poszerza horyzonty i otwiera niedostępne dotąd ścieżki kariery. Prócz oczywistych korzyści porozumiewania się w obcej mowie, takich jak np. możliwość nawiązywania znajomości z osobami z całego świata, można też podjąć się dobrze płatnych lub po prostu ciekawych zawodów. O czym mowa? Co dają nam języki obce? Poniżej zamieściliśmy listę przykładowych aktywności, do których zyskasz dostęp, poznając tajniki języka obcego. To tylko próbka. Rzeczywiste możliwości zależą wyłącznie o Twojej inwencji.

Co można robić, znając języki obce? – Przykładowe aktywności

Zapoznaj się z listą zawodów i aktywności. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Lektor

Nauka języków obcych jest dziś coraz popularniejsza. Trudno o lepszy kontakt z żywym językiem niż rozmowa z osobą doskonale nim władającą. Nie trzeba być native speakerem, by skutecznie uczyć innych. Jeśli tylko Twój poziom języka jest wystarczająco wysoki i masz smykałkę do przekazywania wiedzy, poważnie rozważ udzielanie korepetycji. Wcale nie musi to być praca dorywcza. Najlepsi nauczyciele i lektorzy z powodzeniem zarabiają w ten sposób na życie. Ważna jest umiejętność dostosowania materiału do potrzeb konkretnego ucznia. Dużą zaletą jest wysoki komfort i swoboda pracy.

Copywriter

Pisanie tekstów na zlecenie nie wymaga kierunkowego wykształcenia. Aby odnieść sukces, wystarczy doskonała znajomość języka i „lekkie pióro”. Jeśli pracujesz jako copywriter zajmujący się językiem polskim, dodatkowy język będzie tylko atutem. Zwiększysz ilość dostępnych zleceń, a tym samym otworzysz przed sobą nowe możliwości zarobku. Dodatkowych zleceń szukaj na zagranicznych portalach dla freelancerów. Zapotrzebowanie na wysokiej jakości teksty jest dużo większe niż jeszcze kilka lat temu.

Pracownik sprzedaży i marketingu

Obecnie większość firm działa zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Pracownicy ustalający szczegóły transakcji są potrzebni w wielu gałęziach gospodarki. Szczegóły dotyczące obowiązków są charakterystyczne dla danej firmy. Z reguły chodzi jednak o kontakt telefoniczny, mailowy lub poprzez czat.

Pilot

Marząc choćby o lataniu w międzynarodowych, ale też krajowych liniach lotniczych, trzeba mieć doskonale opanowany przynajmniej jeden język obcy. Przynajmniej, ponieważ w międzynarodowym ruchu lotniczym standardem jest posługiwanie się angielskim. Jeżeli znasz jakieś dodatkowe języki, będzie to dodatkową zaletą. Biegłość jest konieczna, ponieważ niedomówienie lub niezrozumienie się z pozostałym personelem obsługującym lot (np. kontrolerem ruchu lotniczego), może mieć opłakane skutki.

Dziennikarz

Media na całym świecie wysyłają swoich korespondentów wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Jest to z pewnością zawód pełen wyzwań oraz w wielu przypadkach i niebezpieczeństw. Praca korespondenta lub reportera wiąże się z ciągłymi wyjazdami, więc osoba decydująca się na taki krok, musi być maksymalnie dyspozycyjna. Jeśli perfekcyjnie znasz język obcy i specjalizujesz się w jednej, konkretnej dziedzinie, poważnie rozważ to stanowisko.

Tłumacz

Jeśli biegle posługujesz się językiem obcym, może warto rozważyć pracę jako tłumacz. Podjęcie zatrudnienia w biurze tłumaczeń jest stosunkowo proste. Można też działać na własny rachunek. Należy wówczas włożyć więcej wysiłku w pozyskiwanie zleceń, ale trud wynagradzany jest wyższymi zarobkami. Jeśli zechcesz zostać tłumaczem przysięgłym, możesz współpracować z organami rządowymi, sądami, policją oraz innymi instytucjami. Plusem bycia tłumaczem jest ciągły rozwój umiejętności językowych.

Pracownik/wolontariusz na międzynarodowych imprezach

W każdym kraju od czasu do czasu organizowane są duże imprezy sportowe, kulturalne czy biznesowe. Doskonałym przykładem są Mistrzostwa Europy w piłce nożnej rozgrywane w naszym kraju w 2012 roku. Do obsługi tak wielkiej imprezy potrzeba mnóstwa pracowników i wolontariuszy, którzy będą wsparciem organizatorów. Osoby takie instruują przyjezdnych i pomagają w miejscach newralgicznych dla powodzenia eventu. Z uwagi na bezpośredni kontakt z obcokrajowcami, znajomość języków jest koniecznością.

Rezydent

Najwięcej osobom umiejącym biegle mówić w różnych językach, oferuje branża turystyczna. Nie chodzi tu nawet o samodzielne prowadzenie biura podróży, choć to oczywiście możliwe. Bardzo popularne jest oprowadzanie zagranicznych wycieczek po Polsce. Jeśli to Ci nie wystarczy, jest wiele ofert dla rezydentów w atrakcyjnych turystycznie zakątkach globu. Rezydent to osoba zajmująca się grupami turystów na miejscu w imieniu biura podróży. Na tym stanowisku trzeba umieć radzić sobie z niespodziewanymi sytuacjami.

Pracownik administracyjnego wsparcia służby zagranicznej

W każdym kraju znajduje się mnóstwo placówek służby zagranicznej. Choć role ambasadorów i konsulów są obsadzone, do codziennej pracy w administracji potrzebne są wykształcone osoby posługujące się językami obcymi. Zaletą takiej pracy jest prestiż i stabilne zatrudnienie. Trzeba jednak pamiętać, że zatrudnienie w takim miejscu ma też swoje wady. Należą do nich duża presja, mnóstwo procedur oraz wymagane zdyscyplinowanie i znakomita organizacja. Ogłoszeń warto szukać na stronach rządowych.

Stewardesa/Steward

Choć praca stewardesy jest ciężka (ze względu na maksymalną dyspozycyjność i nieuregulowany czas pracy), dla wielu osób to wielki prestiż, a także możliwość wyjścia poza próg własnego domu. Aby ubiegać się o stanowisko w liniach lotniczych, prócz pozytywnego usposobienia, atrakcyjnego wyglądu, umiejętności pływania (stewardesa musi być przygotowana na każdą sytuację awaryjną), konieczna jest też znajomość języków obcych.

Podróżnik

Podróżowanie, choć nie jest zawodem w klasycznym rozumieniu tego słowa, może przynosić stały (często niemały) dochód. W erze internetu prowadzenie bloga czy własnego kanału nie jest żadnym problemem. Umiejętność posługiwania się językami innymi niż ojczysty jest korzystna w dwojaki sposób. Po pierwsze każdy język otwiera drzwi do kolejnych miejsc na mapie. Po drugie, ze swoimi wrażeniami i fotorelacjami możesz dotrzeć do obcojęzycznych odbiorców.

Pracownik pomocy humanitarnej

Niesienie pomocy innym to wspaniała rzecz. Zdarzają się jednak sytuacje, w których sama empatia i determinacja to za mało. Jeśli chcesz zaoferować swój czas i umiejętności najbardziej potrzebującym z innych krajów, musisz umieć się z nimi porozumieć. Pamiętajmy bowiem, że nie chodzi tu tylko o prace fizyczne (jak np. budowanie szkoły w Kenii). W organizacjach humanitarnych potrzebni są specjaliści z różnych dziedzin. Znajomość języka obcego umożliwia sprawne realizowanie programów pomocowych.

Jakie języki obce warto znać?

Nauka każdego języka może byś pouczającą i fascynującą przygodą. Jednak choćby ze względu na popularność danej mowy, przyswojenie niektórych języków jest bardziej opłacalne.

Język angielski

Angielski bez wątpienia jest najbardziej rozpowszechnionym językiem na świecie. Choć więcej ludzi mówi po chińsku, to właśnie angielski stał się językiem światowym, zrozumiałym dla ludzi w niemal wszystkich zakątkach globu. Po angielsku porozumiewa się około 20% światowej populacji, a jego główną cechą jest uniwersalność. Język ten jest wykorzystywany w niemal 80 krajach. Angielski to również język ojczysty wielu organizacji międzynarodowych. Wymienić tu można choćby ONZ, Wspólnotę Narodów czy Unię Europejską.

Język niemiecki

Większość osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że niemiecki jest często używany w aż 42 krajach znajdujących się niemal na wszystkich kontynentach. Ze względu na fakt, że niemiecki jest językiem ojczystym w następujących krajach: Niemcy, Austria, Liechtenstein, Belgia (jeden z 3), Szwajcaria (jeden z 4), Luksemburg (jeden z 3) oraz Włochy (tylko regionalnie), niemiecki jest najczęściej używanym językiem ojczystym w Unii Europejskiej. Na całym świecie znajdziemy około 130 milionów jego rodzimych użytkowników.

Język hiszpański

Język ten jest powszechnie używany głównie na Półwyspie Iberyjskim, a także w Stanach Zjednoczonych, Afryce i Ameryce Łacińskiej. Najnowsze dane pokazują, że na cały świecie około 480 milionów ludzi deklaruje hiszpański jako swój język ojczysty. Wszystkich użytkowników hiszpańskiego jest zaś niemal 580 milionów (to 7,6% światowej populacji). Po hiszpańsku mówi się w 135 krajach, a w 107 studenci uczą się tego języka, jako drugiego. Największe grupy posługujące się językiem hiszpańskim zamieszkują 27 krajów na kilku kontynentach.

Język francuski

Jako językiem ojczystym posługuje się nim około 80 milionów ludzi. Liczba ta uwzględnia 67 milionów Francuzów, 4,5 miliona Belgów (czyli niespełna 45% populacji tego kraju), około 1,5 miliona Szwajcarów oraz 8 milionów mieszkańców Kanady. Na całym świecie ponad 200 milionów ludzi posługuje się francuskim, jako językiem głównym, 70 milionów zaś wykorzystuje mowę z kraju nad Sekwaną w roli drugiego języka codziennego. Łącznie duże grupy użytkowników języka francuskiego występują w 54 krajach.

Język chiński

Dynamiczny rozwój gospodarczy Chińskiej Republiki Ludowej i jej szeroka ekspansja na światowe rynki sprawia, że w wielu krajach rośnie zapotrzebowanie na specjalistów posługujących się tym językiem. Obecnie liczbę cudzoziemców władających językiem mandaryńskim szacuje się na kilkadziesiąt milionów.

Chiński jest językiem urzędowym w Chinach, na Tajwanie i w Singapurze.

Co robić, gdy zna się języki obce? – Podsumowanie

W dobie mieszania się narodowości i kultur ciężko funkcjonować ze znajomością tylko języka ojczystego. Umiejętność posługiwania się przynajmniej jednym językiem obcym stała się już niemal standardem. Dlatego, by nie zostawać z tyłu, weź sprawy w swoje ręce i skorzystaj z dobrodziejstw, jakie dają nam języki obce.

Autor wpisu

Adam

Wpisy blogowe

Zobacz wszystkie wpisy

11 września, 2024 Advance MK

Tłumaczenia dokumentów prawnych i prawniczych online

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy tłumaczenie dokumentów prawnych online jest naprawdę bezpieczne? W dobie [...]
Czytaj więcej

4 września, 2024 Advance MK

Profesjonalne tłumaczenie dokumentów do przetargu

Czy wiesz, że nawet najmniejszy błąd w tłumaczeniu dokumentów przetargowych może kosztować Cię utratę [...]
Czytaj więcej