Spośród wszystkich języków, to język angielski w dalszym ciągu utrzymuje się na pierwszej pozycji listy najpopularniejszych języków na świecie. Dogania go język mandaryński (odmiana chińskiego), a trzeci język hindi użytkuje o połowę mniej osób niż język angielski. Nic więc dziwnego, że znajomość języka angielskiego nieustannie jest jedną z najbardziej pożądanych przez pracodawców kompetencji. Przydaje się także w życiu prywatnym – coraz częściej tutaj na miejscu, w Polsce, a nie tylko podczas zagranicznych wyjazdów. Jak zatem szybko i skutecznie nauczyć się angielskiego?
Zastosowanie nowych technologii w nauce języka angielskiego
W nauce języka angielskiego coraz częściej pomagają nam technologie. Dzięki temu nauka nie polega już na żmudnym siedzeniu nad książkami, a na sięganiu po różnorodne rozwiązania, które nie tylko uatrakcyjniają proces nauczania, ale także czynią go bardziej efektywnym. Pisaliśmy już o nauce angielskiego z Chatem GPT – wspierając się sztuczną inteligencją, możemy w znaczący sposób zoptymalizować samodzielną naukę angielskiego w domu. Polecamy wdrożyć tę metodę, choćby jako dodatkowy sposób poszerzania swoich kompetencji językowych.
Innym polecanym sposobem samodzielnej nauki angielskiego, jest korzystanie z platform e-learningowych. Z pomocą przychodzą również popularne aplikacje, które mogą stanowić znakomite uzupełnienie nauki języka angielskiego.
Skuteczna nauka angielskiego w domu
Bez względu na to, czy angielskiego uczymy się w szkole językowej, na prywatnych lekcjach, czy samodzielnie w domu, kluczowym czynnikiem decydującym o naszym sukcesie jest systematyczność. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się codzienne 20-minutowe lekcje lub powtórki z nowego materiału niż spontaniczne, cotygodniowe lub jeszcze rzadsze zrywy, kiedy przypominamy sobie o naszym postanowieniu i siadamy na 3 godziny, by intensywnie uczyć się kolejnej, dużej partii materiału.
Harmonogram zajęć musimy oczywiście dostosować do indywidualnych możliwości. Intensywne kursy angielskiego pozwalają opanować język obcy na poziomie B2 w pół roku, jednak nie każdy może pozwolić sobie na tak duże zaangażowanie. Dlatego dla wielu z nas optymalnym rozwiązaniem są dwie lub trzy godziny nauki w tygodniu, podzielone na dwa dni. Pamiętajmy jednak, że oprócz tych lekcji, musimy poświęcić czas na powtórki i ćwiczenia, dzięki którym szybciej nauczymy się angielskiego.
Systematyczna nauka angielskiego – powtarzaj nowy materiał i wracaj do poprzednich lekcji
Efektywna nauka angielskiego wymaga systematyczności. Wspomnieliśmy wcześniej, że lepiej sprawdzają się nawet krótki, ale często lekcje niż wielogodzinna nauka raz na jakiś czas. Ma to związek z naszymi możliwościami. Metodolodzy podkreślają również, że oprócz systematycznego przyswajania nowego materiału, konieczne jest jego powtarzanie. Popularną metodą jest powracanie do ostatniej lekcji w przeciągu 24-48 godzin po zdobyciu nowej wiedzy. Wraz z taką powtórką warto sięgnąć do materiału, którego uczyliśmy się nieco wcześniej – 2 tygodnie, miesiąc czy 2 miesiące temu. Dzięki choćby krótkim powtórkom nowe słownictwo, a także zasady gramatyczne zapamiętamy na dłużej, a przy zachowaniu takiego systemu nauki angielskiego zostaną z nami na zawsze.
Pozalekcyjna nauka angielskiego – szukaj okazji do obcowania z językiem obcym
Systematyczna nauka angielskiego, podczas której poznajemy nowe słownictwo i kolejne zasady gramatyki angielskiego jest niezwykle ważna. Nie powinieneś jednak na tym poprzestawać. Szukaj okazji do obcowania z językiem obcym. Dobrym pomysłem jest czytanie książek, które już kiedyś czytaliśmy po polsku. Na początek polecamy oczywiście łatwiejszą literaturę. Dobrze sprawdza się również obcojęzyczna literatura branżowa – będąc specjalistą w wybranej dziedzinie, nie tylko dużo zrozumiesz z kontekstu, ale również z przyjemnością zaczerpniesz nowej wiedzy w zakresie, jaki Cię na co dzień interesuje. Podobnie możesz wybierać anglojęzyczną literaturę, która dotyka Twojego hobby. Pasjonujesz się sportem, motoryzacją, grami komputerowymi, fotografią, a może na bieżąco śledzisz wydarzenia ze świata? Czytaj o tym po angielsku!
Pozalekcyjna nauka angielskiego staje się dzięki temu bardzo przyjemna, skuteczna i niesie za sobą podwójne korzyści. Uczysz się nowych słówek, poznajesz nowe struktury gramatyczne, ale i poszerzasz wiedzę w wybranej tematyce. Jednak czytanie po angielsku, choć jest jedną z podstawowych kompetencji, nie wystarczy, by skutecznie uczyć się angielskiego. Konieczne jest również słuchanie. Tutaj polecamy stacje informacyjne, w których prezenterzy mówią wyraźnie, dzięki czemu łatwiej będzie Ci osłuchać się z językiem. Dobrze sprawdzają się vlogi czy podcasty o tematyce, która Cię interesuje. Ponadto ucząc się nowego słownictwa, korzystaj ze słowników online z możliwością odsłuchu szukanego zwrotu.
Oglądanie filmów i seriali z napisami to kolejny, popularny i naprawdę skuteczny sposób, nauki angielskiego. Jeśli jesteś na poziomie początkującym, nie przejmuj się, że niewiele rozumiesz i bazujesz wyłącznie na polskich napisach. Ważne, żebyś się osłuchał z językiem, a z czasem rozumieć będziesz coraz więcej. Osoby średniozaawansowane mogą ćwiczyć swoje rozumienie ze słuchu, włączając napisy po angielsku, a następnie wyłączając napisy całkowicie. Włącz swój ulubiony serial, który dobrze znasz, oglądaj, słuchaj, ucz się i miło spędzaj czas.
Jak uczyć się angielskiego i pokonać barierę mówienia?
Czytanie po angielsku, słuchanie po angielsku to dwie z czterech podstawowych kompetencji językowych. Kolejną ważna i najbardziej kłopotliwą jest mówienie. Tak naprawdę zdecydowana większość Polaków, uczących się języków obcych, mierzy się z mniejszą lub większą barierą językową. Wynika to z kilku powodów:
- zbyt mały nacisk na mówienie po angielsku w trakcie nauki
- przywiązywanie zbyt dużej uwagi do poprawności podczas mówienia
- zbyt niska akceptacja swojego głosu, gdy mówimy w obcym języku lub odsłuchujemy swoje nagrania
To trzy najważniejsze przyczyny bariery mówienia po angielsku.
Szybka nauka angielskiego – szukaj okazji, by mówić po angielsku
Praktyka to najlepszy sposób, by przełamać barierę mówienia po angielsku. Szukaj więc okazji, by rozmawiać po angielsku – na wakacjach, w pracy w korporacji, wśród znajomych. Oczywiście nie każdy z nas ma takie możliwości. Wówczas, mimo samodzielnej nauki angielskiego w domu, warto rozważyć dokupienie konwersacji. Taką możliwość oferują szkoły językowe, jak i prywatne osoby. Na takich lekcjach będziesz skupiał się wyłącznie na mówieniu po angielsku – to doskonała metoda dla osób, którym samodzielna nauka w domu idzie sprawnie, a brakuje im jedynie rozmów w języku obcym. Ponadto możesz (a nawet powinieneś) mówić po angielsku na głos sam do siebie. Tę metodą należy wdrożyć od pierwszej lekcji angielskiego. Na głos powtarzaj słówka i zwroty, a nawet całe zdania.
Ważnym elementem nauki angielskiego jest również czytanie po angielsku na głos. W zależności od stopnia zaawansowania czytaj po zdaniu, po trzy zdania, po akapicie, stronie i całym rozdziale czy tekście. W ten sposób osłuchujesz się ze swoim głosem i ćwiczysz wymowę, co pozwoli Ci skutecznie przełamać barierę mówienia.
Skuteczna nauka angielskiego – mów i nie przejmuj się błędami
Dużym problemem, który zwiększa barierę mówienia, jest przesadne i niepotrzebne przejmowanie się błędami, jakie możemy popełniać i jakie popełniamy w trakcie mówienia. Ciekawym jest fakt, że większość obcokrajowców, którzy uczą się angielskiego, mają z tym zdecydowanie mniejsze problemy. Weź z nich przykład i mów tak, jak potrafisz. Nie umiesz budować zdań złożonych? Mów krótkimi zdaniami prostymi. Brakuje Ci słownictwa? Szukaj synonimów, wytłumacz obrazowo o co Ci chodzi, a nawet wspomóż się gestykulacją. Ważne, by rozmówca Cię zrozumiał – nie przejmuj się, ile razy się pomylisz. Na przyszłość dowiesz się, z jakiego słownictwa warto się podszkolić i na co jeszcze zwrócić uwagę. A w trakcie rozmowy, z każdym kolejnym zdaniem będzie Ci łatwiej.
Dobrym pomysłem będzie również nagrywanie niektórych swoich wypowiedzi czy czytania po angielsku na głos. Możesz to robić np. raz w miesiącu, odsłuchując poprzednie nagrania. Dzięki temu oswoisz się ze swoim głosem, a przy okazji będziesz mógł śledzić swoje postępy. Sam zobaczysz, jak duży progres osiągnąłeś w trzy miesiące czy w pół roku.
Szybka nauka angielskiego a pisanie po angielsku – czy warto?
Ostatnią, czwartą kompetencją językową jest pisanie po angielsku. O ile przygotowując się do matury czy certyfikatu lub do pracy, tego elementu nie możesz pominąć w nauce języka obcego, o tyle ucząc się wyłącznie, możesz poświęcić mu nieco mniej czasu. Nigdy jednak całkowicie z niego nie rezygnuj. Po pierwsze nie wiesz, kiedy ta umiejętność będzie przydatna czy wręcz konieczna. Po drugie w trakcie pisania również uczysz się gramatyki, a co najważniejsze nowego słownictwa. Czytając na głos to, co napisałeś, sprawdzasz poprawność tekstu, a także… pokonujesz barierę mówienia.
Szybka nauka angielskiego a poznawanie obcej kultury
Na lekcjach języka obcego w szkole czy na kursach w szkołach językowych, uczymy się o kulturze danego kraju. Poznajemy święta, najważniejsze tradycje, dowiadujemy się, jak mieszkańcy danego kraju żyją, jak pracują, jak wypoczywają i co jedzą. To ważny element nauki języka obcego, również angielskiego. Sprawia on, że nauka jest kompleksowa i skuteczniejsza. Kontekst kulturowy często okazuje się kluczowy, gdy prowadzimy rozmowy w środowisku międzynarodowym. A przy okazji poznamy nowe słownictwo, różnice między poszczególnymi krajami czy regionami, które mówią po angielsku i miło spędzimy czas. Również profesjonalne tłumaczenia angielskiego wymagają wiedzy interdyscyplinarnej i znajomości kultury obcego kraju. Dlatego, jeśli marzysz, by w przyszłości biegle władać językiem obcym, koniecznie poświęć czas również na zdobywanie wiedzy także w tym zakresie.
Skuteczna nauka angielskiego wymaga pracy i czasu, ale zdecydowanie warto go poświęcić. Znajomość języków obcych jest często kluczowa dla pracodawcy, znacznie ułatwia i uprzyjemnia podróżowanie, a sam proces nauki języków obcych rozwija nasz mózg i opóźnia procesy starzenia. Jeśli jednak potrzebujesz profesjonalnego tłumaczenia, skorzystaj z usług naszego biura tłumaczeń – zapraszamy!
Autor wpisu
Advance FM