Kraje, których mieszkańcy mówią w języku angielskim.

4 września, 2022
Autor: Adam

Kraje, których mieszkańcy mówią w języku angielskim.

Wydawać by się mogło, że wymienienie anglojęzycznych krajów nie powinno przysporzyć żadnych trudności. Kwestia jest jednak nieco bardziej złożona. Należy bowiem wziąć pod uwagę to, że jest wiele miejsc, w których ludzie na co dzień porozumiewają się w tym języku, ale nie jest on ich językiem urzędowym. Z drugiej strony zaś, istnieją kraje, gdzie angielski jest językiem urzędowym, ale przez większość społeczeństwa nie jest on używany w codziennej mowie. Trzeba jasno to rozgraniczyć. Do tego dochodzi kwestia miejsc, gdzie mówi się po angielsku, ale czyni to tylko pewien odsetek społeczeństwa.

W tym artykule postanowiliśmy to uporządkować. Zapraszamy do lektury!

Kraje, w których mówi się po angielsku – dlaczego jest ich tak wiele?

Rozmieszczenie na mapie świata krajów, w których używa się języka angielskiego, nie jest przypadkowe. Czynnikiem, który miał największy wpływ na to, że taki czy inny kraj przyjął język angielski, jest kolonialna historia Wielkiej Brytanii. Liczne kolonie, jakie miało w swoim posiadaniu Imperium Brytyjskie, rozmieszczone są w różnych zakątkach świata. Po tym, jak ówcześni Brytyjczycy uznali wspomniane terytoria za sobie podległe, kolonie nie miały wyboru i musiały zaakceptować fakt, odtąd używać będą właśnie języka angielskiego.

Odkrycia geograficzne oraz późniejszy intensywny rozwój gospodarczy również miały wpływ na rozprzestrzenianie się języka. Dziś kolonie stały się przeszłością, ale na arenie międzynarodowej to właśnie angielski jest wciąż językiem dominującym. Szacunki mówią, że językiem angielskim na całym świecie posługuje się około 1,2 miliarda osób. Jest to język stosowany nie tylko w poszczególnych krajach, ale też oficjalny język wielu międzynarodowych organizacji, takich jak choćby ONZ, Unia Europejska, czy Wspólnota Narodów.

Chcesz wiedzieć ile kosztuje twoje Tłumaczenie? Sprawdź za Darmo!

Nie zostawiaj niczego przypadkowi, kiedy chodzi o Twoje tłumaczenia.
W Biurze Tłumaczeń Advance oferujemy bezpłatne, niezobowiązujące wyceny dla wszystkich naszych potencjalnych klientów.

Przyjmujemy zamówienia tłumaczeń 24/7
Otrzymaj wycenę nawet w 25 min!

Gdzie angielski jest językiem urzędowym?

Przyjrzyjmy się zatem, które kraje uznały angielski za oficjalny język urzędowy.

Oto ich pełna lista: Antigua i Barbuda; Bahamy; Barbados; Belize; Botswana; Burundi; Dominika; Eswatini (wcześniej Suazi); Fidżi; Filipiny; Gambia; Ghana; Grenada; Gujana; Indie (angielski jest językiem pomocniczym); Irlandia; Jamajka; Kamerun; Kanada; Kenia; Kiribati; Lesotho; Liberia; Malawi; Malta; Mauritius; Mikronezja; Namibia; Nauru; Nigeria; Niue (terytorium stowarzyszone Nowej Zelandii); Nowa Zelandia; Pakistan; Palau; Papua-Nowa Gwinea; RPA; Rwanda; Saint Kitts i Nevis; Saint Lucia; Saint Vincent i Grenadyny; Samoa; Seszele; Sierra Leone; Singapur; Somalia; Sri Lanka (angielski jest językiem pomocniczym); Sudan; Sudan Południowy; Tanzania; Tonga; Trynidad i Tobago; Tuvalu; Uganda; Vanuatu; Wyspy Cooka; Wyspy Marshalla; Wyspy Salomona; Zambia i Zimbabwe.

Do tego dochodzi jeszcze Jersey, Guernsey i Wyspa Man. Są to terytoria formalnie niebędące zależnymi od Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ale de facto jemu podległymi.

Spostrzegawczy czytelnik nie znalazł w tym zestawieniu Australii, Stanów Zjednoczonych i oczywiście Wielkiej Brytanii. Dlaczego zatem wśród państw, których administracje oficjalnie używają języka angielskiego, nie ma największych krajów anglosaskich (spośród nich jest tylko Kanada)?

Powód jest bardzo prozaiczny. Skupiamy się przecież na angielskim, jako języku urzędowym. Choć UK, USA i Australia na co dzień oficjalnie używają języka angielskiego, formalnie nie jest on tam językiem urzędowym. Żaden akt prawny nie określa bowiem tego w żaden sposób.

Kraje, w których mieszkańcy mówią w języku angielskim

Pamiętajmy też, że istnieje spora grupa krajów, w których można swobodnie porozumiewać się po angielsku, a język ten pełni funkcję de facto języka urzędowego. Nie jest jednak za taki uznany oficjalnie, a inne lokalne języki urzędowe grają pierwsze skrzypce.

Te kraje to:

  • Bahrajn,
  • Bangladesz,
  • Brunei,
  • Cypr,
  • Erytrea,
  • Etiopia,
  • Izrael,
  • Jordania,
  • Katar,
  • Kuwejt,
  • Malezja,
  • Malediwy,
  • Mjanma (wcześniej Birma),
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Ilość ludności mówiącej po angielsku na poszczególnych kontynentach

Widzimy wyraźnie, że język angielski jest wykorzystywany w niemal 80 krajach. Dodajmy do tego miliony mówiących po angielsku ludzi, dla których jest on językiem obcym. Łączna suma osób znających język angielski wzrasta zatem z 1,2 do 1,5 miliarda, co daje około 20% światowej populacji. Przygotowaliśmy kilka przydatnych informacji, dotyczących procentowego udziału i ogólnej liczby użytkowników języka angielskiego na poszczególnych kontynentach.

Ile osób w Ameryce mówi po angielsku?

Ostrożne szacunki mówią o tym, że w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej żyje łącznie 250 milionów rodzimych użytkowników języka angielskiego. Przeważającą większość, bo aż 231 milionów, znajdziemy w Stanach Zjednoczonych. Kolejne 18-19 milionów to Kanadyjczycy. Inną kwestią jest basen Morza Karaibskiego. Choć wiele krajów przyjęło tam angielski jako urzędowy, to mieszkańcy na co dzień posługują się innymi językami. Populacja mówiąca po angielsku w Ameryce południowej to około 800 tysięcy osób. Na tym kontynencie dominuje język hiszpański, francuski i portugalski.

Ile osób w Europie mówi po angielsku?

Dane z 2006 roku mówią nam, że angielski jako język ojczysty deklaruje 13% obywateli Unii Europejskiej. Przeliczając to na liczbę ludności, wychodzi około 58 milionów rodzimych użytkowników języka angielskiego. Do tego należy dodać kolejne 38% obywateli UE, którzy określają swój stopień biegłości jako umożliwiający konwersację. Dane trzeba jednak zrewidować z uwagi na Brexit. Jeśli mielibyśmy wymienić kraje ze starego kontynentu, gdzie najwięcej osób mówi po angielsku, na pierwsze miejsce wysuwają się oczywiście Wielka Brytania i Irlandia, w których odsetek ludności anglojęzycznej to aż 90% populacji. Kolejna jest Malta, w której używanie języka angielskiego potwierdza 62% obywateli.

Ile osób w Afryce mówi po angielsku?

Podobnie jak w przypadku Karaibów, również w Afryce spotykamy wiele państw, w których urzędowy status języka angielskiego jest pozostałością po erze kolonializmu. Biorąc pod uwagę ogół populacji, liczący 1,2 miliarda ludzi, odsetek osób porozumiewających się po angielsku jest stosunkowo niewielki. Liczba rodzimych użytkowników angielskiego na czarnym lądzie to zaledwie 6,5 milionów. Jeśli zaś chodzi o całkowitą liczbę ludzi znających angielski, odsetek jest dużo większy – to aż 700 milionów osób. Ciekawostką jest, że według organizacji World Linguistic Society to Ugandyjczycy mówią po angielsku najlepiej spośród wszystkich nacji na kontynencie afrykańskim.

Ile osób w Azji mówi po angielsku?

W Azji próżno szukać ogromnej liczby native speakerów, choć i tu nie brakuje osób, znających angielski. Ze względu na zróżnicowanie etniczne i rozległość Azji, trudno o dokładne statystyki. Pierwsze miejsce pod względem wielkości anglojęzycznej populacji zajmują z pewnością Indie, gdzie codzienne posługiwanie się tym językiem deklaruje 125 milionów osób. Kolejne miejsce to (co dla wielu osób może wydawać się niespodzianką) Pakistan, gdzie mamy aż 94 miliony użytkowników języka angielskiego. Bardzo zbliżoną wartość prezentują Filipiny. W tym przypadku jest to 90 milionów osób.

Ile osób w Australii i Oceanii mówi po angielsku?

Jak już wspomnieliśmy, wiele krajów i wysp Oceanii przyjęło angielski jako język urzędowy. W tej części świata również jest to wynik kolonialnej historii Wielkiej Brytanii. Co się tyczy samej Australii, większość obywateli tego kraju (około 70% społeczeństwa) to rodzimi użytkownicy języka angielskiego. Daje to niemal 18 milionów ludzi. Kolejne 3,8 miliona native speakerów znajdziemy w Nowej Zelandii. Większość kraju posługuje się jednak lokalnym wariantem, tzw. nowozelandzkim angielskim.

Autor wpisu

Adam

Wpisy blogowe

Zobacz wszystkie wpisy

24 kwietnia, 2024 Advance MK

Tłumaczenie przysięgłe online – szybkie, wygodne i tanie.

W dobie cyfryzacji i rozwijających się technologii coraz więcej usług przenosi się do świata online, oferując [...]
Czytaj więcej

3 kwietnia, 2024 Advance MK

Profesjonalne tłumaczenia sprawozdania niezależnego biegłego rewidenta z badania.

W dzisiejszym, dynamicznie rozwijającym się świecie finansów i audytu, dokładność i wiarygodność przekładów [...]
Czytaj więcej